Ez volt a hetedik alkalom, hogy megrendezték a városban a Hetedhét Hatvan Népmesefesztivált, ami egy összetett kulturális program. Az első napok óvodás, iskolás csoportoknak szólnak, itt a gyerekek kirándulás keretében érkeznek. A fő attrakció pedig a szombati családi nap, amikor mindenkit szeretettel és temérdek programmal várnak. Belőlük pedig akadt jócskán: a Grassalkovich Művelődési Ház udvara, a kastély kertje és a park is teljesen megtelt. És bőven volt látnivaló: aki szeretett volna, kipróbálhatta milyen szőni, de volt lehetőség megismerni a kőmalmot és morzsolni, valamint lisztet szitálni teknőben. Számtalan népi játékot tesztelhettek a gyerekek: gólyalábasok, egyensúlyozó és ügyességi feladatokon próbálhatták ki tudásukat és fejleszthették képességeiket. Most is volt kézzel hajtott, fonott körhinta, és kardot is készíthettek, akik vállalkoztak a feladatra.

Minden évben van egy tematikája a rendezvénynek, egy kultúra köré építik fel a fesztivált. Most a katonák voltak a középpontban, mivel ők is nagy mesemondók voltak, egymás szórakoztatására mondtak különböző meséket. A katonai téma pedig megjelent a huszártoborzásban, a honfoglalás kori kultúra megismertetésében, előadásokban és a jelen korba átszőve a Magyar Honvédség is kitelepült a programra. – Amikor besorozták a katonákat, tudniuk kellett mesét mondani. Ezek sokszor azok a történetek voltak, amiket otthonról hoztak, szólhattak állatokról, tündérekről. Aztán ezekkel szórakoztatták egymást. S mikor visszatértek a háborúból, akkor gyakran előjöttek a túlzó, lódítómesék, amik felnagyolták a tetteiket, történéseket – avatott be Pintér Zsolt, a fesztivál főszervezője.

A program az élőszavas mesemondásra épül, amikor a gyermekek és felnőttek csak hallják a történeteket, és nekik kell elképzelni azokat. Ezek a szabadban és jurtasátrakban is zajlottak, s ha éppen nem volt mese, de hallgatni szerettünk volna, csak egy kolompot kellett meghúzni és már kezdődött is a móka. Emellett bábelőadásokat, zenés mesejátékokat is tartottak. A színpadon pedig nagy fókuszt kapott a néptánc, a gyermekek sorra mutatták be tudásukat.