Idén már februárban megérkezett a tavaszias időjárás a Kárpát-medence területére. A nappali csúcshőmérséklet a 20 Celsius-fokot is megközelítette a téli hónapban.
Az extrémnek mondható időjárás a szervezetre is hatással van – figyelmeztetett az orvosi ügyelet telephelyvezetője. Szabó László elmondta, hogy milyen panaszokkal találkozik a szokatlan felmelegedéssel kapcsolatban, a munkája során. – Több estben jelentkeztek nálunk szív- és érrendszeri panaszokkal. A magasvérnyomás-betegeknél ilyenkor a vérnyomás kiugrása szinte elkerülhetetlen. Még akkor is, ha jól vannak gondozva. Szeretném mindenkinek felhívni a figyelmét, hogy tartsa otthon azokat a gyógyszereit, amelyekre feltétlenül szükség van. Ha kell, akkor pedig hívják az orvosi ügyelet 1830-as telefonszámát – részletezte.
Szabó László hangsúlyozta, hogy a hirtelen jött felmelegedés az ízületi betegségekben szenvedőknél is okozhat fokozott panaszokat. Valamint a krónikus betegségek is felerősödhetnek ilyenkor. Az orvosi ügyelet telephelyvezetője azt is elmondta, hogy az egészséges emberek szervezetét is megviseli a szokatlanul enyhe időjárás. Bárkinél jelentkezhet fejfájás, a koncentráció gyengülése, illetve ingerlékenység. – A közlekedésben is azt érezzük, hogy a mentőautók elől sem húzódnak le a sofőrök úgy, ahogy kellene. Nem tudják biztosítani a mentőautó folyamatos haladását. Arra kérek mindenkit, hogy vizsgálja felül az idegállapotát, és próbáljon meg mindenki higgadtabban hozzáállni ehhez a megváltozott helyzethez – mondta.
A szakember elmondta, hogy az extrém időjárás negatív hatásait rendszeres folyadékpótlással, vitamindús ételek fogyasztásával, rendszeres testmozgással, és megfelelő mennyiségű, minőségű alvással tudjuk enyhíteni. Szabó László kiemelte, hogy a böjtnek is nagy jelentősége van a szervezet tavaszi regenerálódásában. Hangsúlyozta, ez nem koplalást jelent, hanem az ételadagok mennyiségének a csökkentését, és a nehezebben emészthető húsfélék mellőzését.
Kezdőkép: illusztráció