A járvány miatt alapvetően változott meg a hétköznapi élet, de óriási hatással van mindez a város gazdasági életére is. A kormány két elvonást jelentett be nemrégiben: a gépjárműadót és a parkolási bevételeket elviszik az önkormányzatokból. Horváth Richárd polgármester elmondta: ez összesen 95 millió forintot jelent Hatvanban. Ugyanakkor a költségvetés elfogadását követően jelentették be azt is, hogy növelik a szolidaritási adót, ami újabb 80 millió forintos kiesést jelent a településnek. Ez így már 175 millió forinttal kevesebb, mint amivel erre az évre terveztek.

A városvezető, a Hatvan TV Kommentár című műsorában kitért rá: a legnagyobb változás azonban az iparűzési adó kapcsán érintheti a várost, hiszen a járványnak nagyon súlyos gazdasági hatásai vannak világszerte. Hatvanban, az elsődleges becslések szerint akár 25 százalékos csökkenés is lehet ezen a téren, ami így 1,1 milliárd forintot jelent. Így a járvány miatt előreláthatólag 1,3 milliárd forintos kieséssel lehet számolni Hatvanban.

A városnak mindemellett fenn kell tartani az olyan intézményeit, mint például az uszodát, a piacot, a kulturális intézményeket, amiknek csak kiadásaik vannak, a bevételek elmaradnak. – Dolgozunk azon, hogy megfelelően kezeljük ezt a kialakult helyzetet. Összerakunk egy csomagot, amivel a város meg tudja tartani az eddigi eredményeit. Csak a legszükségesebb fejlesztéseket hatjuk végre. Komoly és nehéz döntéseket kell meghoznunk, de a lehető legkörültekintőbben járunk el. Olyan megoldásokra törekszünk, amivel hosszútávon kiszolgáljuk a várost, és minél kisebb krízissel tudjuk átvészelni ezt a helyzetet – fogalmazott Horváth Richárd.

Az önkormányzatra több munka is hárul a járvány miatt. A jogszabály szerint a szociális szolgálat most kiemelt feladatokat lát el, ők gondoskodnak az idősekről is, nagyon sokan támaszkodnak most rájuk. Éves szinten 370 millió forintból gazdálkodnak, de az egy nyugalmi helyzetre lett betervezve. Az ottani szakembergárda sem erre a megnövekedett munkára van felkészülve, de mindenki szívét, lelkét beleadva végzi a feladatokat, erejükön felül teljesítenek – mondta el.

Mindent megteszünk azért, hogy a hatvaniakat megvédjük! Már a magyarországi megjelenés előtt összehívtunk egy megbeszélést, ahol a vírussal kapcsolatban tájékozódtunk, germicid lámpákat szereltünk fel az orvosi rendelőkbe, ózongenerátort vásároltunk a mentősöknek, fertőtlenítőkkel láttuk el az oktatási intézményeket és 18 millió forintot ajánlottunk fel a kórháznak, hogy vásároljanak koronavírus-gyorsteszteket és az azt elemző gépet. Rengetegen jelentkeztek, hogy segítenének, volt aki pénzzel, más eszközzel vagy szolgáltatással támogatná a várost. Büszke vagyok a hatvaniakra, hogy összefognak és segítik egymást – jelentette ki a polgármester, aki minden egészségügyi dolgozónak, és minden munkáját, ezekben az időkben is végző szakembernek megköszönte a kitartását.