Az első közép-európaiként vehetett át nívós amerikai szakmai díjat, állami kitüntetést. Csupán néhány érdem Kovács Géza munkásságából. Az Ady Endre Könyvtár szervezésében elindított, Neves Hatvaniak programsorozat vendége ezúttal a Nemzeti Filharmonikusok főigazgatója volt, akit Szinyei András alpolgármester köszöntött. Kovács Géza Turán született, majd az általános iskola befejezése után a Bajza József Gimnáziumban folytatta tanulmányait. Mint mondta: élete meghatározó négy éve volt az itt töltött idő. Az iskola a tanulás mellett igazi közösségi színtér volt. A nagyszerű osztályközösség szellemét jól mutatja, hogy életre szóló barátságok köttettek.
A zene iránti szeretete már egészen kisgyermekkorában megmutatkozott. Emlékeibe vissza-visszatérnek azok a délutánok, amikor édesapja zenetudósokat hívott a házukba, akiktől sokat tanult. Később maga is megtanult néhány hangszeren játszani. A zongorázás világába a gimnáziumi években csöppent bele – Papp Attilának köszönhetően –, de ütős hangszeren is játszik. A középiskolai évek után elvégezte a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola ütő tanszakát, majd az Egri Tanárképző Főiskola ének-zene-népművészeti szakát is. A Népművelési Intézetben szerzett karvezető diplomát, az ELTE kulturális menedzseri végzettség megszerzése után pedig Angliában is tanult.


Pályafutását a dorogi József Attila Művelődési Központ művészeti titkáraként kezdte, majd 1989 és 1995 között a MÁV Szimfonikus Zenekar igazgatója volt. A Nemzeti Filharmonikusok ügyvezető igazgatója, majd főigazgatója volt, 2001-2002-ben miniszteri biztosként vezényelte le a zenekar és az énekkar intézményi átalakítását. Karrierje folyamatosan felfelé ívelt, immáron több mint három évtizede aktív részese a magyar és a nemzetközi zenei életnek. Kovács Géza, a vele folytatott beszélgetés során, több történetet is elmesélt Kocsis Zoltán zeneszerzőről, aki jó barátja és egyben mentora is volt. – Sok kedves emléket őrzök Kocsis Zoltánról. Nehéz elfogadnom, hogy már nincs közöttünk. Szerencsére a technikáknak köszönhetően az alkotásai örökre velem lehetnek – fejtette ki.
A Nemzeti Filharmonikusok főigazgatója több hazai és nemzetközi szakmai csoport, konferencia tagja, vezetője. Munkájáért megkapta a Bánffy Miklós-díjat, 2014-ben pedig a Patrick Hayes-díjat New Yorkban. Legnagyobb elismerésének mégis a Tura városának díszpolgári címét tartja.