Augusztus elején már nyolcadik alkalommal látogatott el a hatvani Gáspár András Bajtársi Egyesület a partinumi Bihar községbe, hogy névadójuk halálának évfordulójáról emlékezzenek meg. Gáspár András honvéd tábornok az 1849. április 2-ai hatvani csata vezénylő parancsnoka volt, aki a szabadságharc bukását követően az aradi börtönből szabadulva Biharban élt és ott hunyt el 1884. augusztus 5-én. Emlékét azóta is őrzik a faluban.

Kőszegi Ferenc, a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetség Észak-magyarországi Régió vezetője elmondta, miután a tábornok legnagyobb katonasikere, a hatvani csata alkalmából rendezett megemlékezések Biharban egyre jelentősebb eseménnyé alakultak, az egyesület 2015-ben felvette a kapcsolatot a község vezetőivel, hogy közös megemlékezést tarthassanak. Az akkor még szűkkörű, mintegy 15 fős látogatás azóta jelentősebb rendezvénnyé vált. Kőszegi Ferenc hangsúlyozta, hogy a hatvani egyesület júniusban megválasztott új vezetésének ez volt az első szervezése, ami az év legnagyobb feladatát jelentette. Kiemelte továbbá, hogy a tavalyi kétnapos út sikerét látva idén három napra tervezték a látogatást, amin a tagok mellett részt vett Szinyei András alpolgármester és Kökény Ferenc, a Hatvany Lajos Múzeum vezetője is.

A BEOSZ Észak-magyarországi régió vezetője kifejtette, az első napon Biharban emlékeztek meg Gáspár Andrásról, a megye országgyűlési képviselőjének, valamint a község állami és egyházi vezetőinek részvételével. A megemlékezést Csernák Béla, nyugalmazott református lelkész, a helyi Gáspár András Egyesület elnöke nyitotta meg. Ezt követően Szilágyi Zoltán, a község polgármestere köszöntötte a megjelenteket, kiemelve a hatvaniak szerepét a rendezvényen. Szabó Ödön parlamenti képviselő, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke ünnepi beszédében az elérhető értékrendek szerepét, a mentén való cselekvést, valamint az igaz ügyért történő helytállást és újrakezdés fontosságát emelte ki, méltatva Gáspár András gerincességét, tisztességét, a nehéz élethelyzetekben való helytállását és folyamatos újrakezdéseit. Megköszönte továbbá az anyaországból érkező hatvani delegációnak, hogy évről évre megjelenésükkel, serkentik a helyieket is az emlékezésre. Az ünnepi beszédeket követően Meleg Vilmos színművész, a Varadinum Kulturális Alapítvány kuratóriumi elnöke adta elő Pataki István bihari költő verseit, majd a megjelentek elhelyezték az emlékezés koszorúit a tábornok síremlékénél. A koszorúzásokat után ismét a színművész szavalt, Petőfi Sándor Nemzeti Dalát, Arany János Nemzetőr-Dalát és Vörösmarty Mihály Szózatát adta elő. A megemlékezés végén a jelenlévők közösen elénekelték a Himnuszt, majd a bihariak tulajdonában levő autentikus nemzetőr zászló és Hatvan város zászlója mögé felsorakozva a református templomhoz vonultak, ahol Szatmári Gergely Elemér lelkipásztor szólt röviden az egybegyűltekhez, majd megkoszorúzták a millenniumi emlékművet is.

Kőszegi Ferenc azt is elmondta, hogy az ünneplést követően a művelődési házban a helyiek ebéddel várták a vendégeket. Az étkezés előtt a vendégek nevében Szinyei András alpolgármester köszöntötte a megjelenteket, majd az after schoolba járó Popovici Magdolna tanítónő, a Pro Bihar Alapítvány elnöke és munkatársai által felkészített gyermekek táncműsort adtak elő. A kölcsönös ajándékok átadása után Kiss Albert római katolikus plébános, főesperes-kanonok mondott asztali áldást. A hatvani csoport szálláshelye a nagyváradi Posticum Kulturális Központban volt, ahol az első este, a bihariak vendégszeretetét megköszönve vacsorával látták vendégül a képviselőiket. Kiemelte továbbá, hogy az étkezéshez minden nyersanyagot Hatvanból vittek, és hozzá nagygombosi borokat és hatvani sört kínáltak.

A második napon az Erdélyi-szigethegység vadregényes környezetével ismerkedett a hatvani csoport, amihez az egyesület régi ismerőse, Szabó Ervin, a nagyváradi Barátok Temploma plébánosa, egykori bihari pap nyújtott segítséget. – Mintegy 100 km autóbuszos utazás után jutottunk el a mézgedi cseppkőbarlanghoz. A barlang megismerése a résztvevőket fizikailag is igénybe vette, hiszen az oda vezető bő 1 km meredek kaptató után következett a barlang bejárása. A 6,6 kilométerből csak 1,5 km látogatható, a többi természetvédelmi terület, de ez is elég kihívást jelentett, hiszen a távot jelentős szintkülönbségek, meredek, csúszós lépcsőfokok jellemezték – részletezte Kőszegi Ferenc. Hozzátette, hogy a nap zárásaként a Posticumban a Jazzterrace koncertsorozat vendégeként a Szakcsi Jr. Renaissance együttes koncertjét hallgathatták meg az érdeklődők. Az utolsó napon pedig az egyesület tagjai Nagyvárad nevezetességei közül a Darvas-La Roche ház és a felújított Neológ Zsinagóga szépségeivel ismerkedtek meg. – A három napot követően a résztevők kissé fáradtan, de rendkívüli élményekkel gazdagodva tértek haza Hatvanba. Az új elnökség derekasan helytállt az út során, és tapasztalatokkal felvértezve készülhet a következő feladataira – mondta Kőszegi Ferenc hangsúlyozva, hogy a jövőben is számos programon vesznek majd részt a bihari közösséggel, novemberben például Kecskeméten ünneplik meg közösen Gáspár András születésének évfordulóját.

Cikk: Kőszegi Ferenc beszámolója
Képek: Kőszegi Ferenc