A Kodály 17. éve vesz részt a Kutató Gyerekek Tudományos Köre mozgalomban, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia is elismert és országos programmá tette. Az eseményen a diákok önállóan választott témákról tartanak előadásokat. Hosszas kutatómunka segítségével hipotézist állítanak fel, majd a tudomány eszközeivel bizonyítják és indokolják feltevésüket. A gyűjtött ismeretekről és a kutatásról a tanulók iskolai, regionális és országos bemutatókon adnak számot. Melykóné Tőzsér Judit, a program mentora kifejtette, hogy alternatív pedagógiájuk alap filozófiája, hogy minden gyermek tehetséges valamiben.

– Természettudományokban és társadalomtudományokban kutatnak a gyerekek, illetve olyan témákat választanak maguknak, amikben szívesen elmélyülnek. A diákok hagyományos dokumentumokból és az internetről is sok segítséget és új információkat kaphatnak – részletezte Melykóné Tőzsér Judit, a Hatvani Kodály Zoltán Értékközvetítő és Képességfejlesztő Általános Iskola igazgatóhelyettese.

Bense Hanna Sára prezentációjában, a tigrisek élőhelyét és jellemzőit mutatta be. Előadásában az állatvédelem fontosságáról is beszélt. – A témám eredetileg a bengáli tigris sajátosságainak ismertetése volt. A kutatásom során nagyon kevés használható információt találtam erről a fajról, így több tigrist is bemutattam az előadásomban – mondta Bense Hanna Sára, a Hatvani Kodály Zoltán Értékközvetítő és Képességfejlesztő Általános Iskola 4.z osztályos tanulója.

Karácsony Csenge elmondta, hogy kutatása során a pozitív érzelmeket és a boldogsághoz való hozzáállást vizsgálta, a hetedik és nyolcadik évfolyamos diákok körében. – Az előző tanévben is részt vettem ezen a versenyen és már akkor körvonalazódott a gondolat, hogy mi lesz az idei témám. A múltévben kérdőíveket töltettem ki a diákokkal és azt tapasztaltam, hogy nagyon befolyásolja őket a hangulatuk a válaszadásban. Felkeltette az érdeklődésem ez a kérdéskör, így szívesen kerestem a válaszokat – részletezte Karácsony Csenge 8.z osztályos tanuló.

A tehetségnapon az intézmény nagykórusa is fellépett, ami a Budapesti Nemzetközi Kórusverseny és Fesztiválon ezüst minősítést kapott.

Fotó: Albert Péter