Ez az esztendő a koronavírus-járvány okozta krízis kezeléséről szólt világszerte. A helyi közösségekre, így Hatvanra ez milyen feladatokat rótt?

Az egész évünket át kellett terveznünk, minden felborult, egy olyan helyzettel kellett szembenéznünk egyik napról a másikra, amelyre nem tudtunk felkészülni. Kész forgatókönyv nem volt és világszerte is különböző vélemények alakultak ki a járványhelyzet kezeléséről. Ebben az elképesztően kusza zajban kellett kiszűrni azt, hogy hogyan reagáljunk.

Hatvan melyik út mellett döntött?

A fegyelmezett védekezést választottuk. A kezdetektől komolyan számoltunk a járványhelyzet egészségügyi és gazdasági veszélyeivel. A mi feladatunk az volt, hogy védjük a hatvaniak egészségét, mindeközben a gazdasági stabilitásunkat is meg kellett tartanunk.

 

Sikerült ezeket elérni?

A siker ebben az évben más értelmet nyer, mint békeidőben. Igen, azt gondolom a megfelelő módon kezeltük a krízist, a körülmények ismeretében pedig kijelenthetjük, hogy eredményesek voltunk.

 

Egy sor intézkedést hoztak, amely a járványhelyzet kezelésével függött össze. Mi alapján döntötték el, hogy mire van szükség?

Minden erőnkkel azon voltunk, hogy megértsük mivel állunk szemben, tanácskoztunk, elemeztünk,szinte percről percre figyeltük, hogy mi történik körülöttünk. Csapatmunka volt. Az elsők között hívtuk össze azokat az egészségügyi szakembereket, orvosokat, szociális dolgozókat, akikkel közösen alakítottuk ki azokat a cselekvési terveket, amelyek a vírus helyi szintű terjedését lassították. Ugyancsak az elsők között, még a kormány erről szóló rendeletének megjelenése előtt  az óvodáink és a bölcsődéink bezárásáról határoztunk. Bár a hatvani gazdaság már tavasszal nehézségekkel küzdött, igyekeztünk a frontvonalban teljesítő egészségügyi szakemberek munkáját megkönnyíteni és 18 millió forint értékben koronavírus teszteket elemző gépet adtunk a hatvani kórháznak. Több mint 70 kézfertőtlenítő pontot helyeztünk üzembe város szerte. Minden óvodába és a bölcsődékbe érintésmentes hőmérőket szereztünk be, annak érdekében, hogy, akik a legkisebbeket óvják a lehető legbiztonságosabb körülmények között végezhessék munkájukat. Tájékoztató kampányt folytattunk az óvintézkedésekről és pontosan követtük az operatív törzs utasításait. Kétszer vittünk maszkot minden hatvani háztartásba, plusz egy alkalommal pedig idős társaink kaptak a védőeszközből. Az esetszámok így Hatvanban az országos átlag alatt maradtak.

 

A másik fontos feladatként a gazdaság stabilitás megtartását említette…

Fontos azzal is tisztában lennünk, hogy a történelmi jelentőségű krízist Hatvan milyen helyzetben kényszerült kezelni. A gazdaság visszaesése miatt iparűzésiadó-bevételünk csaknem 600 millió forinttal lett kevesebb, ami az éves útfelújítási alap ötszöröse. Városunk megszenvedi azt a kormánydöntést is, melynek eredményeképpen elvették a gépjárműadót, ami csaknem 80 millióval rövidítette meg a költségvetésünket. Újabb csapás volt, hogy csaknem 70 millió forinttal emelték a szolidaritási adót. Így városunk bevétele mintegy 736 millió forinttal lett alacsonyabb a tervezettnél. Tovább nehezítette Hatvan gazdaságának fenntarthatóságát az a kormányrendelet, melynek értelmében az iparűzési adó decemberi feltöltését eltörölték. Mindez azt jelenti, hogy nem csak kevesebb bevétele lesz Hatvannak a krízis alatt, de ahhoz a bevételhez még később is jutunk hozzá. Olyan ez mintha valaki a 3 havi fizetését csak a hónap végén kapná meg. Mindezek ellenére büszkén mondhatom, sikerült megmentenünk gazdasági stabilitásunkat, ezáltal szabadságunkat. Nem függünk más döntéshozóktól, nem estünk a pénzügyi kiszolgáltatottság csapdájába. Természetesen ezért áldozatokat is kellett hoznunk. A folyamatban lévő, nem feltétlenül szükséges fejlesztéseket átmenetileg leállítottuk már márciusban és az erre betervezett forrásokat átcsoportosítottuk a hatvaniaknak nyújtott alapszolgáltatások fenntartására. Lemondtuk az összes városi rendezvényt, részben azért, hogy akadályozzuk a vírus terjedését, részben pedig azért, mert a korábbinál jóval szigorúbban kellett gazdálkodnunk.

 

A nagyberuházásokat akadályozta a vírus nyomán kialakult gazdasági válság?

A nagyberuházásainkat meg tudtuk tartani, a munkák, amennyire lehetett haladtak. Elkészült a könyvtárunk felújítása és a DALI is. Mindkét esetben már csak a kötelező engedélyekre várunk. Kivételes eredmény, hogy kijelenthetjük, ebben a nehéz időszakban is fejlődött városunk.

 

A sportcsarnok ügye azonban megakadt…

Elkészült a hatvani sportcsarnok impozáns épülete is, ami sajnos csak félig tekinthető sikertörténetnek Hatvan életében. Egyrészt nagy öröm és büszkeség, hogy a sportszerető hatvani lakosság végre lehetőséget kap arra, hogy professzionális körülmények között sportoljon. Hiszem, hogy ezzel Hatvan egy régóta dédelgetett álma vált valóra. Nagy csalódást okozott ugyanakkor partnerünk, a kézilabda egyesület vezetőségének hozzáállása, akik miatt tavasz óta egy rendkívül méltatlan harcot kényszerülünk folytatni. Az egyesület ugyanis magának akarja a csarnokot, felrúgva ezzel az eredeti megállapodást, melyet alá is írtak. A városvezetés tagjaiként azonban arra esküdtünk föl, hogy Hatvan érdekét képviseljük minden fronton, ennélfogva azóta is személyes megbeszéléseken, nyílt levelek formájában, jogászok útján és bírósági eljárások keretében küzdünk annak érdekében, hogy a sportcsarnok azoké lehessen, akiknek épült, a hatvaniaké.  Nagyon remélem, hogy mielőbb eljön az a felemelő pillanat, amikor kinyithatjuk a sportcsarnok kapuit. Alig várom ezt a percet.

 

Mit tapasztalt, a hatvaniak hogyan viselték ezt a sok szempontból megterhelő évet?

A koronavírus mindannyiunkat komoly próbatétel elé állított, családokat, szülőket, nagyszülőket, gyermekeket egyaránt. Az életünket eddig szokatlan korlátozások között éltük. Rokonakat, barátokat veszítettünk el, a távolságtartás a törődés jelképe lett nem az elutasításé vagy a barátságtalanságé. Hiszem, hogy a védekezésben a legnagyobb szerepet a felelős állampolgári magatartás játszotta Hatvanban. Hálás vagyok érte, hogy a hatvani közösség nagy odafigyeléssel éli mindennapjait, támogatva, segítve egymást, óvva egymás egészségét. Enélkül a felnőtt, felelős viselkedés nélkül bármilyen intézkedés hatástalan maradna. Eddig is azt tapasztalhattuk, hogy bajban a hatvaniak összezárnak és a hatvani közösség szinte egyik napról a másikra erősödik meg, mintha mindig pont annyit adnánk, amennyire szükség van. Köszönettel tartozom azért a kitartásért és együttműködésért, amelyet a hatvaniak mutattak ebben a nehéz helyzetben. Büszkén mondhatom, hogy mi itt Hatvanban vigyázunk egymásra.

 

A közösségi összefogás emellett hogyan mutatkozott meg az évben?

Rengeteg felajánlást kaptunk, főként a járvány első hulláma alatt, amikor kijárási korlátozás is volt. Nagyon jól esett, hogy sorra jelentkeztek a hatvaniak önkéntes munkára, segítve ezzel a polgári védekezést. Vállalkozók, magánemberek fogtak össze és jelezték, ha kell rendelkezésre állnak. Volt olyan vállalkozó, aki az óvodáink fertőtlenítését végezte el ingyen. Közben azt vettem észre, hogy egyre érzékenyebb lett közösségünk a szükséget szenvedők iránt. A közösségi oldalon is alakult egy csoport, a „Segítsünk egymásnak hatvaniak!”, egészen elképesztő, hogy szinte nincs olyan kérés, vagy probléma, amelyre ne találnának megoldást a csoporton keresztül. Jó látni, hogy a hatvaniak összefognak egymásért. Emellett a helyi szociális szektor egy jó részét is sikerült összefognunk, annak érdekében, hogy a rászorulókat minél hatékonyabban el tudjuk érni. A Hatvani Karitatív Összefogás első akciója éppen a karácsonyhoz kapcsolódik, ételt visznek az ünnepekre nélkülöző társainknak.

A helyi környezetvédelem is óriásit lépett előre. Helyi civil szervezetekkel és környezetbarátokkal megalapítottuk a Pro Natura Mozgalmat. Elképesztő, hogy néhány hónap alatt milyen fontos és hasznos munkát végeztek a Pro Natura tagjai. A nagygombosi gesztenyefasor helyreállításában vettünk részt és egy szemétszedő akciót is megvalósítottunk. Nagy öröm, hogy a részese lehetek egy ilyen fantasztikus környezetvédelmi közösségnek. Bízom benne, hogy hasonló lendülettel tudjuk folytatni a munkát környezeti értékeink megóvása érdekében.

 

Mire számít jövőre?

Előre láthatólag 2021 nehezebb lesz, mint az idei év volt. Ugyanakkor bizonyítottuk, hogy a bajban is összetartunk és véleményem szerint példát mutattunk összefogásból és kitartásból. Azon leszünk, hogy közös értékeinket és eredményeinket megvédjük és bízom benne, hogy minél hamarabb túl leszünk ezen a nehéz helyzeten. Köszönöm, hogy eddig is minden hatvani polgár partnerünk volt ebben a küzdelemben és valójában nem is kérek mást, mint ennek az értékes szövetségnek a fenntartását a következő évben is!