Az, hogy egy közlekedési baleset anyagi kárral, vagy személyi sérüléssel jár, több dolgon is múlhat. Az egyik ilyen lényeges pont a passzív biztonsági eszközök használata, amely alapvetően meghatározhatja egy esetleges baleset kimenetelét. Tomcsányi Andrea rendőr őrnagy kifejtette, hogy a Magyar Rendőrség CSAT(T)LAKOZZ! elnevezéssel országos kampányt indított, amelyben felhívja a figyelmet a biztonsági öv és a gyerekülés helyes használatára, azok megkérdőjelezhetetlen fontosságára. – A program lényege, hogy minél szélesebb körben népszerűsítsük a passzív biztonsági eszközök használatát és jelentőségét, hiszen ha alkalmazzuk ezeket a berendezéseket és esetlegesen közúti közlekedési baleset részesei leszünk, akkor például a bekapcsolt biztonsági öv életet is menthet – emelte ki.

Hazánkban a passzív biztonsági eszközök használata nem éri el az Európai Unióban mért 90 %-os átlagot. A rendőrségi közúti ellenőrzések tapasztalatai, továbbá a baleseti vizsgálatok is azt mutatják, hogy a gépjárművezetők és utasaik egy része tudatosan nem használja a járműbe szerelt biztonsági övet, sőt esetenként a gyermekek védelmét szolgáló biztonsági gyermekülést sem.

Ezt támasztja alá a Közlekedéstudományi Intézet 2022-es felmérésének adatai is, miszerint a járművezetők 88,5 %-a, a jobb első ülésen utazók 87,3 %-a, a hátsó utasok 57,1 %-a használja csak a biztonsági övet, míg a gyermekek 60,9 %-a van helyesen rögzítve gyermekbiztonsági rendszer által.

Forrás: police.hu