A járvány következtében megnőtt a kereslet a chipek iránt, ami jelentős fennakadásokat és hiányt okozott az autóiparban. A chipek, olyan integrált áramkörök, amelyek nélkülözhetetlenek a mai modern elektronikai eszközökből. A pandémia miatt sokan távmunkát folytattak, így nagyobb lett a kereslet a laptopokra és egyéb elektronikai eszközökre, ezért a chipgyártók az egyik fő felvásárlójuk, az autóipar helyett a számítástechnikai sáv kiszolgálását helyezték előtérbe.

Képe Tibor autószakértő elmondta, hogy a globális hiány miatt jelentősen lelassult az új autók értékesítése, több hónapos a várakozási idő. – Egy autóban nagyon sok elektronikai alkatrész van, felszereltségtől és bonyolultságtól is függ, hogy hány chipet igényel egy jármű. Az alacsonyabb felszereltséggel rendelkezdő kocsikat gyorsabban tudják szállítani a megrendelő számára, azonban az összetettebb rendszerű, számos extrával rendelt autóknál előfordulhat, hogy a vásárlónak 12 hónapot kell várni – részletezte Képe Tibor.

Hozzátette, az új autóknál fennálló, jelenlegi várakozási idő miatt, többen érdeklődnek a használt autók iránt, ahelyett hogy hosszas hónapokat várakoznának új járműre. A globális chip-hiány következtében felértékelődött a használtautó-piac és felértékelődtek a saját autók is, tehát járművünk  karbantartása, így kiemelten fontos.

Az autószakértő azt is kiemelte, hogy akár az év második felére vagy 2023 elejére enyhülhet a chiphiány és csökkenhet az autók vásárlásával kapcsolatos várakozási idő.