Az Országos Tűzmegelőzési Bizottság több éve ad füstérzékelőket azoknak, akiknek arra a legnagyobb szükségük van. Az elmúlt években a fűtési szezon kezdetével Hatvanban is több család kapott már ilyen biztonsági berendezést. Heves vármegyében a tavalyi évben 341 lakóépületben vagy annak melléképületében keletkezett tűz, 8 százalékkal több, mint a 2021-es évben. A leggyakrabban nyílt láng használata, elektromos probléma, a fűtési rendszer hibája, főzés, vagy dohányzás vezetett tűzhöz. A tűzzel érintett otthonokban jellemzően nem voltak füstérzékelők, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni.

A szén-monoxid-érzékelők hazai elterjedése ezzel szemben már sokkal kedvezőbb képet mutat. 2022-ben vármegyénk tűzoltói 37-szer vonultak szén-monoxid miatt. A gyilkos gázt 33 esetben telepített szén-monoxid-érzékelők jelezték. – A szén-monoxid színtelen, szagtalan, mérgező gáz, amely a tökéletlen égés következtében jön létre, ha a nyílt égésterű fűtőeszköz vagy vízmelegítő környezetében nincs elég levegő, vagy meghibásodik. Ezeket a berendezéseket tanácsos évente egyszer szakemberrel megnézetni. Gondoskodni kell arról is, hogy környezetükben a levegő-utánpótlás biztosítva legyen. Nem elég néha ablakot nyitni, állandó, automatikus szellőzésre van szükség, ezért az új, jól szigetelő ablakokba is légbevezetőt kell szerelni. Mivel a szén-monoxidot sem az emberek, sem az állatok nem tudják kiszagolni, nélkülözhetetlen egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt elhelyezni ott, ahol nyílt lánggal működő eszközzel fűtenek vagy melegítik a vizet – részletezte a Hatvan Tv-nek Nagy Csaba, a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Az érzékelők elterjedésének köszönhetően halálos baleset tavaly nem történt vármegyénkben, azonban 5-en szenvedtek valamilyen fokú mérgezést. A szén-monoxid akkor jön létre, ha beltérben nyílt láng van és a tűz nem kap elég levegőt. A tragédiák elkerülése érdekében gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről és érdemes egy szén-monoxid-érzékelőt is beszerezni. A hatóság által megfelelőre értékelt szén-monoxid-érzékelők listája a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság honlapján is megtekinthető.

Kezdőkép: archív