Az őszi-téli közlekedés teljesen más vezetéstechnikát és fokozottabb figyelmet igényel a járművezetőktől. Az autósoknak ilyenkor különösen körültekintőnek kell lenniük és a kocsijuk felszereltségét is ellenőrizni kell. Rózsa Attila, az egyik hatvani autósiskola vezetője elmondta: a rossz látási viszonyok miatt érdemes ügyelni a járművek világító berendezéseinek működőképességére és azok tisztántartására is.

– Reggeli közlekedésben, érdemes az elindulás után fékpróbát végezni, így meggyőződhetünk arról, hogy az adott útszakaszon milyen a fékhatás. Fontos, ha beköszönt a fagy és az autó megcsúszik, akkor nem szabad rángatni a kormányt. Azt az erőhatást kell megszüntetni, ami kiváltotta a csúszást, amennyiben egy hirtelen gázadásra kezd el az autó orra mozogni, akkor el kell venni azt a gázt – részletezte Rózsa Attila.

Hozzátette: a balesetek megelőzése érdekében, a csúszós felületeken figyelemmel kell lenni a megnőtt fékútra, és a gumiabroncsok csökkent tapadására is. A ködös időben történő közlekedés pedig még nagyobb odafigyelést igényel, ez a legrosszabb vezetési körülmények egyike.

– Ködös időben folyamatosan változik a látótávolság, ezért kiemelten fokozott figyelmet igényel a vezetés. Előfordulhat, hogy tejfehér köddel találkozunk, ilyenkor lehetőleg tartózkodjunk az előzéstől, nem szabad kockázatot vállalni.  Mindezek mellett el kell fogadni, hogy lesznek olyan járművezetők, akik lassabban fognak haladni a korlátozott látási viszonyok miatt, így arra kérek mindenkit legyünk türelmesek egymással – emelte ki Rózsa Attila, autósiskola vezető.

Köd esetén használjunk ködfényszórót, ha járművünk ezzel nem rendelkezik, akkor a tompított fényszórót kell bekapcsolni. A távolsági fényszóró használata kifejezetten kerülendő, hiszen az erős világítás a páraszemcsékről visszaverődve vakító, átláthatatlan fehér falat képez.

Közlekedésünk során számoljunk az úttesten gyalogos, kerékpáros, vagy lassú jármű közlekedésére, meghibásodott autó megjelenésére. Ha pedig kiszállunk, lakott területen kívüli útszakaszokon mindig vegyük fel a fényvisszaverő mellényt, mely észlelhetőségünket, és ezáltal biztonságunkat sokszorosára növelheti.

Kezdőkép: archív