Péchy Blanka érdemes művész, a Kazinczy-díj alapítója a Kazinczy-versenymozgalmat évekkel ezelőtt kiterjesztette az általános iskolás korosztályra is. A Bajzában fontosnak tartják a verseny megszervezését, mivel a versenyforma az ifjúság anyanyelvi nevelését, a beszédkultúra javítását szolgálja. 

Idén személyes formában lehetett megrendezni a versenyt az elmúlt évek „karantén-korszaka” után, mely sok diákot és pedagógust vonzott a versenyre. A tanulók szerint jó volt újra személyesen részt venni a megmérettetésen, ahol a diákok szívesen hallgatták meg egymás előadását és a zsűri értékelését, hiszen sokat tanulhattak egymástól és a szakértő zsűritől is. 

A versenyt az 5–6. (11–12 éves korcsoport) és a 7–8. (13–14 éves korcsoport) évfolyamos tanulók számára külön-külön hirdették meg. Összesen 9 iskola 26 tanulója nevezett a versenyre. 

A vetélkedő résztvevőinek egy szabadon választott, majd egy kötelező 20–25 soros prózai szöveget kellett felolvasniuk. A szabadon választott szöveg csak eredeti, magyar – 20–21. századi – közlő prózai stílusban megírt mű lehetett, amely nem tartalmazhatott párbeszédet, sem régies, sem tájnyelvi (nyelvjárási), sem kevéssé ismert idegen szavakat. A kötelező szöveg Fekete István 21 nap és Dóra Zoltán Szia! című művének egy-egy részlete volt. 

A versenyt a Rákóczi Szövetség támogatta, az ő hozzájárulásukkal jutalmazták a helyezetteket és kísérő tanáraikat, valamint minden versenyző kapott könyvjelzőt és emléklapot. 

Veresné Kalcsó Krisztina, a verseny szervezője magyar szakos tanárként nagyon fontosnak tartja anyanyelvünk ápolását, célja, hogy a magyar nyelv ápolása érdekében igényes, kulturált és kifejező magyar beszédre ösztönözze a fiatalokat. Ezt példázza az az idézet is, amelyet az egyedileg készített ajándék könyvjelzőkre választott: „A nyelv nem az enyém, nem a tiéd, hanem az édes mienk.” (Kazinczy Ferenc) 

Helyezések: 

5-6. évfolyam: 
1. helyezett: Kozsa Olívia, Hatvani 5. sz. Általános Iskola, felkészítő tanára: Nagyné Nagypál Katalin
2. helyezett: Besenyei Boglárka, Herédi Általános Iskola, felkészítő tanára: Nagyné Vankó Mária
3. helyezett: Kajdi Kata, Újhatvani Római Katolikus Általános Iskola, felkészítő tanára: Molnár Gabriella
Különdíjat kapott: Baranyi Benett Bendegúz, Hatvani 5. sz. Általános Iskola, felkészítő tanára: Hordós-Szabó Éva

7-8. évfolyam: pontszámegyezés miatt két második helyezett lett
1. helyezett: Barbalics Luca, Gyöngyösi Arany János Általános Iskola, felkészítő tanára: Magyarné Czibolya Andrea
2. helyezett: Varga-Goravec Boróka, Hatvani Kodály Zoltán ÉKP Általános Iskola, felkészítő tanára: Goravec Andrea és Kuti Judit
2. helyezett: Juhász István, Gyöngyösi Kálváriaparti Sport- és Általános Iskola, felkészítő tanára: Kovácsné Tuza Katalin
Különdíjat kapott: Pásztor Márton Milán, Hatvani Kossuth Lajos Általános Iskola, felkészítő tanára: Varga Eszter

Cikket írta: Bajza József Gimnázium