Minden év októbere a mellrák elleni kampány hónapja. Ez alkalomból ismét a Grassalkovich Művelődési Házban gyűltek össze azok, akik valamilyen szinten érintettek vagy érdeklődnek a téma iránt. A mozgalom szimbóluma már évek óta egy rózsaszín szalag, idén is ezt tűzték ki a résztvevőkre.

Az eseményen Horváth Richárd polgármester beszédében azt hangsúlyozta: a gyógyulásban nagyon sokat segíthet a család és egy erős közösség, ahol lelki támogatást, megerősítést kaphatnak azok, akik a betegséggel küzdenek. A városvezető emellett kiemelte az egészséges életmód fontosságát is.

– Az időben felfedezett emlőrák jó eséllyel gyógyítható. Az önvizsgálat mellett a mammográfiás szűrés nagyban segít a baj észrevételében. A még nem tapintható csomókat mutatja ki a vizsgálat, így a terápia időben elkezdhető. Az országos megjelenés a szűréseken nagyon kevés, mindössze 30-40%, így arra biztatom az érintett korosztályban levő hölgyeket, éljenek ezzel a lehetőséggel az egészségük érdekében – mondta Rozványi Balázs, a Magyar Rákellenes Liga elnöke. Hozzátette: tapasztalatai szerint a szűrővizsgálatok fontosságát alapvetően értik az emberek, a konkrét cselekvést, lépést mégis kevesen teszik meg. A halogatás valamint belső szorongások azonban sosem jó tanácsadók, az egészség megőrzése érdekében muszáj vállalni időnként a szűrővizsgálatokat.

– Pontosan tudom, hogy min megy keresztül az, akinél kiszűrik a betegséget. Én már 11 éve kigyógyultam a mellrákból, de azóta is csak azt tudom hangsúlyozni minden nőtársamnak, hogy vegye komolyan a szűrővizsgálatokat, mert valóban életet menthet. A behíváson alapuló emlőszűrés kétévenként esedékes, ajánlott azonban havonta figyelemmel kísérni az emlők állapotát, otthon elvégezhető rendszeres önvizsgálattal. Bármilyen elváltozás, szokatlan tünet esetén haladéktalanul orvoshoz kell fordulni – közölte Tóth Lászlóné.

A népegészségügyi szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy a korai stádiumban felfedezett daganatos betegségek gyógyíthatók, az egészséges életmód pedig hozzájárul a gyógyulási esélyek növekedéséhez, valamint egyes rákbetegségek kialakulásának csökkentéséhez. Magyarországon évente körülbelül 5-6000 új emlőrákos beteget fedeznek fel, és nagyjából 2000 nő hal bele a betegségbe. Az emlőrák ezzel a magyar nők leggyakrabban előforduló daganata.

A programon szakmai előadásokat is tartottak, ahol Dr. Déry Károly háziorvos arról beszélt, hogyan védekezzünk a COVID ellen, Schmidtné Tóth Edit, a hatvani kórház EFI irodájának mentális egészségfejlesztő tevékenységeit ismertette, Tóth Györgyné pedig a Védőnők a nők egészségéért címmel tartott tájékoztatót.

Az előadások végén a művelődési háztól indult el a figyelemfelhívó menet, ahol rózsaszín transzparenssel és lufikkal indultak el, hogy rövid sétát tegyenek a belvárosban.

Fotó: Albert Péter