Óriási drágulásokkal szembesülnek azok, akik mostanában építkeznek: nemcsak a munkadíjak ugrottak meg az elmúlt években, de az alapanyagok is jelentősen drágultak – utóbbiak főleg az elmúlt hónapokban szálltak el. A fa-, a vas-, valamint a szigetelőanyagoknál az év elejéhez képest az árak gyakorlatilag megduplázódtak. A drágulás mögött a kereslet-kínálat általános összefüggései húzódnak meg. Az elmúlt másfél évben a világjárvány miatt az építőanyag-gyártás területén dolgozó cégek jelentős része nem termelt vagy csak részlegesen, most pedig a járvány elmúltával egy másfél évvel elhalasztott kereslet jelent meg hirtelen; most tehát kevesebb az előre gyártott anyag, raktárra pedig nem termelt senki. Ebből kifolyólag a múlt évben az építőipari szereplők 2020-ban az összes beépített anyag 48 százalékát importból szerezték be.

Ezeknek a folyamatoknak a hatását elsősorban a lakosság érzi meg a pénztárcáján. Például, aki tavaly kezdett el építkezni, tervezett egy bizonyos költséggel, aszerint vett fel hitelt, és most szembesül az árakkal – legyen az faanyag, vasanyag vagy épp szigetelőanyag –, az nagyon megdöbben. Elképzelhető, hogy valaki 50 milliósra tervezte a büdzsét, de a jelenlegi árak mellett lehet, hogy a vége 70 millió lesz. Mindezt Teréki Bettina, az Építők Áruházának eladója is megerősítette, a vevők döbbenten állnak a brutális áremelkedéssel szemben. – Gyakorlatilag napról napra változnak bizonyos termékek árai, a fa, a fém- és acéltermékek ára 100-120 százalékos áremelkedésen ment keresztül. A vevők döbbenten állnak a folyamat előtt, vannak akik belassítják a felújításukat, éppen ezért a kereslet is csökkent némiképp – közölte Teréki Bettina.

Az építőanyagok árának elszállását a kormány is realizálta, éppen ezért intézkedésekről döntött. Ennek értelmében az építőanyagok forgalmazásában szigorítások lépnek életbe, így októbertől korlátozzák a kivitelt, továbbá bejelentési kötelezettséget írnak elő az exportáló vállalkozások számára. Emellett az áremelkedések megfékezéséért néhány építőanyag esetében extraprofitadót fognak bevezetni.

Pál Ferenc beruházó, generálkivitelező azt mondja, a kormány beavatkozása fontos lépésnek számít, s ha nem is azonnal, de az év utolsó negyedére pozitív hatást gyakorolhat a helyzetre. Jelenleg azonban mind gazdasági szereplőként, mind magánemberként nagyon nehéz kalkulálni. – A legnagyobb problémát az alapanyagok árnövekedése és a munkaerőhiány okozza. Az árak olyan ütemben emelkednek, hogy pontos árajánlatot képtelenség adni. Ezt a helyzetet a nettó profitunkból próbáljuk megoldani – fogalmazott Pál Ferenc.  Hozzátette: jelenleg Hatvanban nagyjából 550-600 ezer forint per négyzetméteráron épülnek többlakásos építmények. A tavalyi stagnálás után várható volt, hogy idén emelkednek az ingatlan építési árak, de mindennek van egy lélektani határa, ami után már elfogy a fizetőképes kereslet. A mostani folyamatok több szempontból is ilyen irányokat vettek.

A szakemberek arra számítanak, hogy az építőanyagok terén ősz végén, legkésőbb télre rendeződik majd a helyzet, aminek hatására az árak terén is jöhet némi korrekció, elsősorban a nagy emelkedéssel érintett termékeknél.

Àm hogy ez a lakásárakban mikor és hogy fog visszaköszönni, lehetetlen előre megjósolni, hiszen 2022 végén jövőre megszűnik az 5 százalékos építőipari ÁFA, vélhetően ezután kevesebb új lakás fog épülni, a kínálat szűkülése pedig szintén felfelé hajtja majd az árakat.

Kezdőkép: illusztráció / google.com