A Grassalkovich iskolában elindult egy sorozat, melyben romákról szóló filmeket vetítenek a diákoknak. Hétfőn a Driftert mutatták be nekik. A több hazai és nemzetközi díjat nyert alkotás egy vidéki roma srácról szól, aki mindenáron autóversenyző akar lenni. Otthagyja az iskolát, mert most azonnal valóra akarja váltani álmát. A főszereplő, Ricsi elhatározza, hogy kipofozza roncs BMW-jét a kertvégi disznóólból kialakított garázsban, hogy elindulhasson a vidék híres raliversenyén. – Nemcsak etnikai, hanem általános problémákat is megfogalmaz a mű, ilyen például a kultúrák ütköztetése. Fontos ez az alkotás, mivel egy roma fiúról szól, itt pedig nálunk sok a roma fiatal, így egyfajta tükörkép is ez a számukra – fogalmazott Szűk Balázs, az iskola tanára.

A Drifter alapvetően dokumentumfilm, de játékfilmes megoldásokat is mutat. Különleges módszerrel forgatták: öt évig készült amatőr szereplőkkel, kétfős stábbal, 200 órányi nyersanyagból összevágva. Hörcher Gábor rendező szerint a film címe nemcsak a főszereplő vágyára utal, hanem az élettel való sodródásra is. Ricsi, hiába akarja két kézzel fogni a kormányt, sokszor kisodródik és nem tudja irányítani a cselekményt.

A vetítést követően a diákok találkoztak és beszélgettek is a rendezővel, így még jobban megismerhették a főszereplő hátterét és a forgatási trükköket. A fiataloknak pedig tetszett az élmény. Durán Dominik épp azt emelte ki, hogy tudott azonosulni a főszereplővel.

Kezdőkép: a Drifter című film plakátja