Kovács Balázs nagyon korán a fizika és a matematika felé fordult, már általános iskolában sikeresen szerepelt a fizika- és matematikaversenyeken. Kimagasló logikája és csillapíthatatlan tudásvágya lenyűgözte családját, tanárait, és büszkék voltak eredményeire. – Az általános iskola után az ország bármelyik elit gimnáziuma tárt karokkal fogadta volna Balázst, a család mégis a Hatvani Bajza József Gimnázium mellett döntött. A szülők ismerték az itt folyó munkát, és úgy gondolták, fiuk megkap mindent, amire szüksége van. Ez egy hatalmas elismerés a Bajza számára. Balázs négy évvel ezelőtt a matematika – fizika tagozaton elkezdte tanulmányait – fogalmazott Maruzsiné Sevella Judit, Balázs felkészítőtanára. – Szerény, alkalmazkodó tanítványunk lett, aki nem kért megkülönböztetett figyelmet és kiváltságokat. Az osztályközösségbe gyorsan beilleszkedett, és barátságokat kötött. Szilárd jelleme, és intelligenciája miatt tisztelték társai. Segítőkészsége, kedvessége miatt nagyon megszerettük – fűzte hozzá.

A négy év alatt nagyon szép eredményeket ért el matematikából és fizikából. A legkiemelkedőbbek a fizikához kötődnek. 2019-ben és 2020-ban is megnyerte a Mikola Sándor Fizika Versenyt, egy évvel később pedig az Európai Fizikai Diákolimpián (EuPhO) és a Nemzetközi Fizikai Diákolimpián (IPhO) is aranyérmet szerzett. A 2021-es Nemzetközi Fizikai Diákolimpián elért eredményéért miniszterelnöki ösztöndíjban részesült, melyet 2022. április 26-án vehetett át Dr. Kásler Miklós minisztertől. Az országban csak három diák szerzett valamelyik diákolimpián aranyérmet, és Kovács Balázs Csaba köztük volt.

Ebben a tanévben az OKTV döntőjében fizikából a 2. helyezést érte el. Az elmúlt egy hónapban zajlottak a fizikai diákolimpiai válogatóverseny (Kunfalvi-verseny) fordulói. Döntőjét április 27-28-án rendezték meg a Budapest Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Fizikai Intézetében. Ezen versenysorozat eredményeképpen Balázs első helyen jutott a csapatba, amely Magyarországot képviseli a 2022-es európai és nemzetközi fizikai diákolimpiákon.

A pontszámok az összes eddigi verseny (előválogató, három villámverseny és a döntős pontszámok) összegeként adódtak. Holtverseny vagy 1-2 pontos különbség esetén hagyományosan a Kunfalvi-döntőn elért pontszámot vették számításba, hiszen ez modellezi legjobban a diákolimpiai körülményeket (hosszú, rágós feladatok, mérés, szimuláció, idegen környezet, pszichikai terhelés).

Ennek értelmében a következő diákok képviselték Magyarországot az Európai Fizikai Diákolimpián (EuPhO, Ljubljana, május 20-24.) és a Nemzetközi Fizikai Diákolimpián (IPhO, Svájc – online, július 10-18.):

EuPhO-csapat:
Kovács Balázs Csaba (Hatvani Bajza József Gimn., 12. évf., tanárai: Maruzsiné Sevella Judit, Kovács László)
Gurzó József (Budapesti Fazekas M. Gimn., 12. évf., tanára: Nagy Piroska Mária)
Molnár-Szabó Vilmos (Budapesti Fazekas M. Gimn., 11. évf., tanára: Nagy Piroska Mária)
Toronyi András (Baár-Madas Református Gimnázium 12. évf., tanára: Horváth Norbert)
Bencz Benedek (Baár-Madas Református Gimnázium 9. évf., tanára: Horváth Norbert)

IPhO-csapat:

Kovács Balázs Csaba (Hatvani Bajza József Gimn., 12. évf., tanárai: Maruzsiné Sevella Judit, Kovács László)
Gurzó József (Budapesti Fazekas M. Gimn., 12. évf., tanára: Nagy Piroska Mária)
Toronyi András (Baár-Madas Református Gimnázium 12. évf., tanára: Horváth Norbert)
Bencz Benedek (Baár-Madas Református Gimnázium 9. évf., tanára: Horváth Norbert)
Kertész Balázs (DRK Dóczy Gimnáziuma, 12. évf., tanára: Tófalusi Péter)

Május 20-24. között rendezték Szlovéniában az Európai Fizikai Diákolimpiát. Az IPhO-hoz hasonlóan a verseny középiskolások számára készült.  A versenyen Európából és azon túli országokból vehet részt egy-egy csapat, amely legfeljebb 5 diákból és egy vezetőből áll.  A verseny két fordulóból áll: egy kísérleti vizsgából és egy elméleti vizsgából. Az elméleti körben (5 óra) három feladat van, amelyek közül egy nagyon nehéz, egy közepesen nehéz, egy pedig viszonylag könnyű. Minden feladat teljes megoldása 10 pontot ér.  A kísérleti vizsgálat során (5 óra) egy mérést kellett elvégezni. Ezen a versenyen Kovács Balázs Csaba aranyérmet szerzett. – Nehéz feladatok voltak, úgy éreztem, de elégedett vagyok az eredménnyel. Mindenképpen ebben az irányban haladok tovább, az ELTE fizika szakán szeretnék továbbtanulni – fogalmazott Kovács Balázs Csaba.

A budapesti diákolimpiai szakkör vezetői (és egyben a Kunfalvi-verseny szervezői) gratuláltak és köszönetet mondtak minden felkészítő tanárnak és szakkörvezetőnek, akinek a tanítványa eljutott a legjobb 11 diák közé. Nélkülük és felkészítő tevékenységük nélkül nem lenne lehetséges évről évre az olimpiákon való eredményes szereplés.

– Érdekes, hogy milyen könnyen hozzászokik egy közösség a kimagasló eredményekhez. Hatvanból nagyon sok kiváló tudós, mérnök, fizikus, biológus és vegyész jutott be a legjobb egyetemekre, és futott be nagyszerű karriert. De nem volt még olyan diák, aki a világ legjobbjai közé bekerült. A gimnáziumban büszkék vagyunk Balázsra. Örülünk, hogy taníthattuk, és velünk töltötte középiskolás éveit – fogalmazott Maruzsiné Sevella Judit.

Fotó/cikk: Maruzsiné Sevella Judit