A kommunista diktatúrák áldozatairól emlékeztek meg az újhatvani templomban. Február 25-én, 76 évvel ezelőtt a szovjet hatóságok letartóztatták, és a Szovjetunióba hurcolták Kovács Béla országgyűlési képviselőt, a Független Kisgazdapárt főtitkárát. Minden évben – 2001 óta – megemlékeznek a kommunizmus áldozatairól.

Horváth Richárd polgármester a megemlékezésen azt mondta: hosszú a kommunizmus nevében elkövetett gonoszságok listája, nevében véreskezű diktátorok nyomták el saját népüket, és azokat, akik a szabadság mellett szólaltak fel. – Kimondhatjuk, hogy ezt az ideológiát felhasználó hatalmak mintegy százmillió ember haláláért felelősek. Csak Magyarországon 1945 és 1980 között több mint 70 000 embert börtönöztek be, hétszáznál is több embert végeztek ki, és egyes becslések szerint a százezret is meghaladja azon magyarok száma, akiket a Szovjetunió munkatáboraiba hurcoltak el – fogalmazott. – Hatvaniként pedig itt él velünk Lukács Perbált és Kriszten Raffael atya és ferences társaik emléke, akiket elítéltek, és a Gulágra deportáltak – mondta.

Beszédében kiemelte: a mai nehéz helyzet jelenségei még fontosabbá teszik az emlékezést. – Emlékeznünk kell honfitársaink áldozatára, az őket elnyomó hatalom jellemére. Emlékeznünk kell, hogy képesek legyünk felismerni, ha valaki újra egy ideológia szólama mögé bújva, azt felhasználva igyekszik félelmet ébreszteni, és gyűlöletet szítani bennünk, embertársaink iránt. Emlékeznünk kell arra, hogy a ma nehézségeit nem oldja meg sem a félelem, sem a gyűlölet. Mi hatvaniak abban hiszünk, hogy segítő kezet kell nyújtani azoknak, akik szükséget szenvednek – fogalmazott.

Az áldozatok emlékére tartott szentmisét Kecskés Attila atya celebrálta. Mint mondta, létezik a gonosz, akinek célja, hogy szembe fordítsa egymással azokat, akik nélküle harmóniában élnének egymással. Éppen ezért a békéért való imádkozásra szólította a híveket.

A megemlékezés a templom kertjében ért véget, ahol megkoszorúzták az emléktáblát, és gyertyát gyújtottak az áldozatok emlékére, majd a jelenlévők közösen énekelték el a Himnuszt.

Fotó: Albert Péter