Hazánk történelmében szinte nem is találhatunk olyan évtizedet, melyben ne kellett volna magyar férfiak ezreinek, tízezreinek búcsút mondani családjuknak, édesanyjuknak, gyermekeiknek, s fegyvert ragadniuk országunk védelmében. A magyar történelem viharos évszázadaiban megszámlálhatatlan hazafi áldozta életét népünkért, hazánkért. E tragikus háborús események minden egyes áldozata egy-egy elpusztított világot jelent, tönkretett családot, egy életre megsebzett barátokat és rokonokat.  Hatvanban minden évben megemlékeznek a harcokban elesett bátrakról május végén. Vasárnap délelőtt az Őrszem szobornál gyűltek össze, hogy leróják tiszteletüket.

Horváth Richárd polgármester azt mondta: a mai napon az elesett hősök mellett azokra az áldozatokra is emlékezünk, kik nem vonultak hadba. Emlékezünk az idősekre, a nőkre, a gyerekekre, az elesettek családjára. Emlékezünk a halott polgári áldozatokra, az ártatlan népre is. Háború idején a lakosságot mészárlás, értelmetlen rombolás, éhezés és különböző járványok sújtják. Egy háború igazi árát azonban csak a gyermekét sirató édesanya, az apjáért imádkozó kisgyermekek, a mindenüket elvesztő családok érthetik igazán!

– Úgy vélem: emlékeznünk kell a háború és az erőszak borzalmaira annak érdekében, hogy minden áron elkerüljük azt a jövőben, s megőrizzük azt a békét, mely minden ember érdeke. Az emlékezés megtanít arra, hogy elutasítsunk minden erőszakot, minden agressziót. Elítéljük azt, aki visszaél a hatalmával, elítéljük azokat a férfiakat, kik fenyegetik és verik feleségüket, családjukat, elítéljük azokat, kik erőszakra és harcra bíztatnak vélt ellenségek ellen.  Nem szabad felednünk, hogy a háború szegénységet, nyomorúságot hoz az egész népnek. Minden háború! Értenünk kell, hogy a háborúban nincsenek nyertesek – háborúban csak veszíteni lehet! Tudjuk: a történelem során elesett magyar katonák többsége sohasem vélt nyereségek miatt ragadott fegyvert. Ezek a férfiak a békéért harcoltak, családjuk és szeretteik biztonságáért! – jelentette ki a városvezető.

A megemlékezés koszorúzással zárult.

Fotó: Nagy-Varga Roland