A koronavírus-járvány miatt számos változás történt az országban, így a betegellátás menete is nagy fordulatot vett. A háziorvosok igazodnak a központi eljárásrendhez, telefonon lehet őket elérni, az ott egyezettek alapján döntenek a következő lépésről. – Állandóan csörög a telefon, próbálunk mindenkinek segíteni. Az e-recept rendszert használjuk, hogy mindenki hozzájuthasson a gyógyszereihez. Felső légúti megbetegedéssel, lázzal nem fogadunk betegeket, ám kiemelt esetekben van lehetőség személyes ellátásra, ha sürgős injekcióbeadást kérnek vagy EKG-t kell végezni. Minden más esetben telefonon próbálunk segíteni a pácienseknek – tájékoztatott Jakab Lajos háziorvos. – Igyekszünk helytállni ebben a helyzetben, és hálásak vagyunk mindenkinek, aki segíti a munkánkat. A legfontosabb most, hogy aki teheti, maradjon otthon. Nehéz időszakon megyünk át, ezért arra kérek mindenkit, hogy legyen türelmes, főleg azokkal, akiknek most muszáj dolgozniuk. A kereskedelemben dolgozók vállalják most a legnehezebb feladatot, feléjük is legyen mindenki türelemmel, így könnyebben átvészelhetjük ezeket a heteket – vélekedett.

Déry Károly háziorvos már elmúlt 65 éves, ezért a személyes kapcsolattartást mellőznie kell, hogy nehogy megfertőződjön. Azonban a telefonokat fogadják a rendelőben, igyekeznek mindben segíteni a betegeknek. – Mindenben állunk a rendelkezésükre, tanácsot adunk, elirányítjuk őket a megfelelő helyre, ha súlyosabb panaszaik lennének. Folyamatos a kapcsolattartás – mondta. Déry Károly kiemelte, nagyon fontos, hogy mindenki tartsa be a higiéniai előírásokat. – Aki zárt területre megy, akár boltba, vagy családot látogat, vegyen fel maszkot. Amikor hazaér, vegye le a kinti ruhát, cipőt, öltözzön át, ne vigye be a lakásba. Emellett nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy nagyon fontos a kézmosás és a két méter távolság megtartása. Minden testkontaktust pedig továbbra is kerülni kell – részletezte.

A gyermekorvosok is az eljárásrend szerint dolgoznak. Hatvanban több idősebb gyermekorvos is dolgozik, ők már kerülik a személyes kapcsolattartást, akik pedig nincsenek veszélyeztetett korban, több úton is próbálnak segíteni. Szőgyör Zita gyermekorvos mindent megtesz, hogy segíthessen a kis betegein. – Nálunk is működik az a rendszer, hogy először telefonon egyeztetünk. Három-négy napig a szülő otthon kezeli a gyermekét a kiküldött gyógyszerekkel, ha ennyi idő után sem múlnak a panaszok, vagy súlyosbodnak, akkor újra egyeztetünk, és ha sürgős, akkor személyesen vizsgálom meg a gyermeket – mondta. – Nagyon fontos ebben az időszakban is, hogy a kisbabák megkapják a megfelelő oltásokat, így azokat továbbra is beadjuk nekik, csak az eljárás menete változott meg, csak egy szülő tartózkodhat bent a gyermekkel, és mindenki után azonnal fertőtlenítünk – tért ki rá a gyermekorvos. Hozzátette: akiknek kertjük van, menjenek ki a szabadba minél többet, hiszen a fejlődő szervezeteknek is szükségük van a napfényre, a friss levegőre. Aki nem tudja megtenni, azok is próbáljanak meg – másokat elkerülve – szabadlevegőre menni, de csak a szükséges mértékben.

A fogorvosoknál is hasonlóan működik a rendszer most, mint a háziorvosoknál. Nemes Károly és Forgács Ágota fogorvosok is arról tájékoztattak, hogy lázasan, betegen nem fogadnak senkit, és csakis sürgős esetekben látják el a pácienseket.

 

Kezdőkép: archív