A koronavírus-járvány terjedése miatt a mentősök mindennapjai is megváltoztak, nagy kihívás elé állították őket az új feladataik és a megnövekedett betegszám – számolt be Szabó László, a Hatvani Mentőállomás vezetője a Hatvan TV Kommentár című műsorában.

Kiemelte, olyan intézkedéseket vezettek be, amelyekkel óvni tudják magukat, és ezzel a közeli hozzátartozóikat és a betegeket is. Még nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, hogy mindent lefertőtlenítsenek és a védőfelszerelést is minden esetben használják. – Természetesen eddig is nagyon odafigyeltünk erre, ám most már más eszközöket is bevetünk. Így nagy segítség az önkormányzattól kapott ózongenerátor, amellyel az állomást fertőtlenítjük, illetve most már egy fertőtlenítőzóna is rendelkezésünkre áll. Ez egy olyan biztonságosan kialakított rendszer, amelynek lényege, hogy a fertőzöttgyanús-betegeket szállító mentőautókat a legmegfelelőbb szinten fertőtleníthessük. Ebben is segített az önkormányzat, helyet biztosított arra, hogy ezt létrehozhassuk – fogalmazott. Hozzátette: igazodniuk kellett a megváltozott körülményekhez, így például, ha gyanús esetekhez riasztják őket, minden esetben védőfelszerelésben közelítik meg a beteget. Miután érintkeztek vele, mindent alaposan fertőtlenítenek.

Szabó László kiemelte, korábban megyei szinten kijelöltek autókat arra, hogy a koronavírusgyanús-betegeket szállítsák, az első eseteknél ez elég is volt, ám mára a megnövekedett számok miatt a mintavételi kocsikat is bevetik. – Ezeket, miután érintkeztek a beteggel, alaposan fertőtleníteni kell, erre szolgál a most kialakított zóna is. Egy ilyen vizsgálat után kivesszük a riasztható járművek közül, és elkülönítve lefertőtlenítjük – mondta.

A mentősök új feladatként koronavírus-gyorsteszteket is végeznek a betegek lakcímén. – Ez egy gyorsteszt, roppant egyszerű. Viszont éppen emiatt nem nyújt teljes bizonyosságot, minden esetben laborvizsgálat kell a betegség megerősítéséhez – mutatott rá.

Szabó László kihangsúlyozta, ebben az időszakban megnövekedtek a lelki terhei a mentődolgozóknak. – Mindenki másként dolgozza fel azt a feszültséget, amellyel a mostani fokozott helyzet jár, mentálhigiénés is segíti a munkákat, de a tapasztalatok azt mutatják a hatvani mentőállomáson is, hogy együtt könnyebben megoldjuk a problémákat. Jól mutatja a helyzetet, hogy van, aki a szakdolgozata témájául választotta most a mentősök megnövekedett lelki terheinek kezelését a járvány terjedése alatt – taglalta. A mentőállomás vezetője arra kér mindenkit, hogy próbáljon meg nyugodt maradni ebben a nehéz időszakban, és mindenki tartsa be a kijelölt óvintézkedéseket, mert csak így sikerülhet túljutni a járványon.

 

Kezdőkép: archív