A lelki elsősegély szolgálat lényege, és az erre épülő szakmai előadások voltak fókuszban szombaton a Grassalkovich Művelődési Házban. Közös szakmai napot tartott a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Északi Régiója és a Hatvani Tűzkerék Alapítvány, ahol egész nap előadásokon és workshopon vehettek részt a vendégek. A rendezvényre nemcsak Hatvanból, de számos Heves és Nógrád megyei településről is érkeztek érdeklődők.

A programot Lestyán Balázs alpolgármester nyitotta meg, aki kiemelte: egy jó szó életet menthet, ezért óriási szükség van a telefonos lelki segély szolgálat munkásságára. – Azok, akik nap mint nap önkéntes alapon a telefonok mögött dolgoznak, hihetetlenül sok értéket teremtenek és munkájukkal láthatatlanul is hozzájárulnak ahhoz, hogy egy-egy emberi élet megváltozzon, könnyebbé váljon – mondta az alpolgármester.

Dudás Erika, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok szakmai alelnöke úgy fogalmazott: a mai rendezvény egyik célja az, hogy az önkéntes munkát végzők találkozzanak és tapasztalatokat cseréljenek egymással. – A mai előadások részben arról szólnak, hogy mi az az erő, ami az önkénteseket segíti abban, hogy munkájukat hatékonyan tudják végezni, és ez által sikerélményeket éljenek át a segítségnyújtás során – tette hozzá Dudás Erika. Hangsúlyozta: folyamatosan várják az önkéntes jelentkezőket, akiknek rendszeresen indítanak továbbképzéseket.

– A régióban 126 önkéntes dolgozik, akik éjjel-nappal fogadják a telefonhívásokat. Az embereknek nagyon nagy a belső feszültsége, leggyakrabban magánéleti válsággal, depressziós tünetekkel, magányosság érzésével keresik fel a szakszolgálatot – mondta Várkonyi László, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Északi Régiójának vezetője. Hozzátette: az emberek jobban megnyílnak valakinek, akihez nem fűzi őket családi vagy más emberi kapcsolat. Nyíltabban mernek beszélni egy olyan embernek, aki objektíven lát rá a problémájukra, ezáltal más szempontból világítja meg a helyzetüket. Épp ezért nagyon fontos, hogy az önkéntes dolgozók inkognitóban, arcuk és nevük vállalása nélkül tudjanak működni.

– Számomra az egyik legfontosabb érzés az, hogy a beszélgetéseimmel segíthetek embertársaimnak, akikkel közösen próbáljuk megtalálni a nehézségből kivezető utat. Statisztikailag is kimutatható, hogy az öngyilkosság gondolatával élő embereken nagyon sokszor tud hatékonyan segíteni a telefonos lelki segély szolgálat – részletezte Péter, aki hét éve dolgozik önkéntesként a szervezetnél.

– Négy éve úgy alakult az életem, hogy nagyon sok időm szabadult fel, amit értelmesen szerettem volna eltölteni. Számomra ez az önkéntes vállalás nagyon sok örömöt és sikerélményt jelent, s miközben segítek másokon, én is feltöltődöm lelkileg. A telefonálók felé mindig sikerül pozitív gondolatokat, hiteles tanácsokat közvetíteni, ami hozzásegítheti őket a gondjaik megoldásában – mondta el Zsuzsa, aki nagyon hálás azért, hogy a mindennapokban feltárulhatnak számára különleges emberi sorsok és élethelyzetek.

Az ünnepségen a Kocsis Albert Zeneiskola növendékei népdalokat énekeltek.

Fotó: Albert Péter