Ismét megrendezték a Múzeumok Éjszakája programsorozatot, melyhez ebben az évben is csatlakoztak Hatvan kulturális intézményei. A Hatvany Lajos Múzeum előadásokkal is készült erre a napra, Simon Tamás néprajzkutató beszélt a néphagyományokban fellelhető tűz szerepéről. A látogatók megtudhatták egyebek mellett, hogyan kapcsolódik a tűz a gyertyaszentelő boldogasszony napjához, vagy mit jelképeznek az adventi koszorú gyertyái. Az országos programsorozat idei mottója a „TRendben vagyunk” volt, így az egyre nagyobb teret hódító otthoni kenyérsütés és a kovászolás világába is bevezették az érdeklődőket a múzeum aulájában. – Csak lisztre, vízre és sóra van szüksége annak, aki saját kezűleg szeretné elkészíteni a kenyerét – mondta Simon-Kovács Ariella hagyományőrző, hozzátéve, létezik 180 éves kovász, ami generációról generációra öröklődött.  – Ha valaki elkészíti egyszer, vagy esetleg kap valakitől, és azt etetgeti, ami azt jelenti, hogy liszttel és vízzel táplálja, akkor akár évekig, évtizedekig is élő tud maradni – fogalmazott.

Az érdeklődők az este során megnézhették az intézmények állandó kiállításait is. – Visszatérő látogató vagyok a Hatvany Lajos Múzeumban, ennek ellenére a Múzeumok Éjszakájára mindig eljövünk. Mindig nívós, különösen érdekes kiállítások vannak itt, nagyon szeretem ezeket. A zenei programok is nagyon tetszenek, amik ilyenkor mennek – foglalta össze Szalkai Lászlóné. Az udvaron felállított színpadon sem volt hiány az eseményekből, Birkás Ildikó és Borbély Tamás Weöres Sándor és Petőfi Sándor zenésített verseit adták elő a közönségnek. Takács Abigél húgával és szüleivel érkezett az eseményre, elmondta, hogy érdekli a gyöngykereső foglalkozás, azután átmennek majd a Grassalkovich-kastélyba. – Anyával, apával és a testvéremmel jöttem, ha itt végeztünk a vadászati múzeumba megyünk – mondta.

A Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumban is különféle izgalmas programokkal várták a családokat. Az érdeklődők kipróbálhatták a lézerlövészetet, és bajnokságon is részt vehettek. Volt még interaktív színezőtábla, valamint megismerkedhettek a vadászat hagyományaival a látogatók. Mindezek mellett pedig a kastélytörténeti tárlatvezetésen olyan érdekes információkat is megtudhattak a jelenlévők, mint hogy a díszterem mennyezetén lévő angyalok a tűz, víz, föld, levegő alapelemeket szimbolizálják.

A Hatvani Cukorgyár Emlékházába is várták az érdeklődőket, ahol a cukortermelés technikai fejlődését lehetett nyomon követni a kezdetektől egészen az automatizált termelés bevezetéséig. Eszes Péterék Budapestről érkeztek Hatvanba, az emlékház volt utolsó állomásuk, ahol izgalmas beszélgetésben vett részt a tárlatvezetővel. – Vegyészként tanultam, van egy beugratós kérdés, hogy cukor kristály-e a kristálycukor, és ő mutatott nekem tankönyvben egy kristálycukrot tehát cukorkristályt, utána nagyon jól elmagyarázott ilyen mérési problémát a cukorsűrűségről a krisztallizáció kapcsán, úgyhogy fantasztikus jó volt ez, nagyon tetszett – részletezte.

Egészestés játékra invitálták a szervezők a múzeumok látogatóit. A három intézményben feladatlap kitöltése után lehetett gyűjteni a pecséteket. Aki megkapta mindet, részt vett egy sorsoláson, amin ajándékokat és élményeket lehetett nyerni, például egy éves könyvtári tagságot, múzeumi- és strandbelépőt, valamint edzőtermi bérletet. A Múzeumok Éjszakája idén is népszerű volt, gyerekeket és felnőtteket egyaránt vonzott az esemény, mintegy háromszáz fő vett részt a rendezvényen.

Fotó: Ocsovai Zoltán