A Szent Korona történetét, történelemben elfoglalt helyét ismerte meg a közönség a Hatvany Lajos Múzeumban, Dr. Tóth Zoltán József alkotmányjogász segítségével. Előadásában kitért arra, hogy a Szent Korona a történelmünk folyamán közéletünk része volt és milyen eszmei, politikai és közjogi mondanivalója volt.
– A nemesi és paraszti kezelésű földek nem a nemesé, paraszté, és nem az államé voltak, hanem a Szent Korona volt a tulajdonos, mint személy. Ebből az következik, hogy a tulajdoni viszonyok megbolygatására senkinek nem volt jogköre – fejtette ki.
Dr. Tóth Zoltán József arról is beszélt, hogy az a szellemiség és eszmeiség, ami a Szent Koronához kapcsolódik, nem minden modernizációs folyamatnál hozható összhangba. A globalizáció egyfajta politikai, gazdasági, katonai, információs és informatikai centralizáció, amellyel ellentétben van bármilyen autonóm kísérlet vagy hagyomány.
Jelenleg hazánkban a nem forgalomképes vagyon, így többek között a nemzeti vagyon, és az önkormányzatok törzsvagyonának nem forgalom képes része is a Szent Korona tulajdoni hagyományához köthető.