Magyarországon évente mintegy 1,8 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik, melynek jelentős része megelőzhető lenne. A 2019-ben elvégzett Európai Uniós kutatás szerint jellemzően a készételek, friss zöldségek és gyümölcsök, valamint kenyér, illetve egyéb pékáruk mennek veszendőbe a magyar háztartásokban. A statisztikák szerint egy átlagos magyar állampolgár 68 kg élelmiszert dob a szemetesbe évente. A kidobott ennivaló pedig kidobott pénz is. Egy átlagos négyfős magyar család évente 50 000 Ft értékű olyan élelmiszert dob ki, amit feleslegesen vett meg.

Bár a hazánkban keletkező élelmiszer-hulladékok jelentős hányada a háztartásokban termelődik, fontos, hogy az élelmiszerláncok is részt vegyenek az élelmiszerpazarlás mérsékléséért folytatott harcban, hiszen a felelősség közös. Magyarországon 2013 óta működik a Tesco Global Zrt. élelmiszer-mentő programja. Ennek keretében az áruházak munkatársai minden munkanap végén összegyűjtik és szortírozzák a már nem eladható, de fogyasztásra még alkalmas élelmiszereket.

A 2019/2020-as pénzügyi év alapján elmondható, hogy a  Magyar Élelmiszerbank Egyesülettel kialakított partnerkapcsolatunk révén 6 436 tonna élelmiszer-felesleget adományoztunk helyi karitatív szervezeteknek áruházainkból és raktárainkból egy év alatt. Ez több mint 16 millió adag ételnek megfelelő mennyiség. Az adományozási tevékenység 2014-es indulása óta a pénzügyi év végéig pedig több mint 60 millió adag ételt juttattunk el közvetve a rászorulókhoz – közölte Varga Eszter, a Tesco Global Zrt. szóvivője.

A statisztikák szerint a világon megtermelt élelmiszer egyharmada hulladékként végzi, ezzel a mennyiséggel 3 milliárd embert lehetne jóllakatni. Sok múlik tehát a háztartások szereplőin, fontos lehet a bevásárlások tudatos megtervezése, illetve, hogy legyenek megoldásaink a megmaradt élelmiszerek eltárolására vagy más jellegű felhasználására.

– Természetesen nálunk is keletkeznek maradékok a konyhában, de igyekszünk ezt valahogyan hasznosítani. Ha túl sokat főzünk valamiből, azt több kisebb adagokban le tudjuk fagyasztani, amit később jól esik elővenni. Van egy kutyánk is, ő is sok élelmiszer-hulladékot el tud fogyasztani. Ahol van háztáji gazdaság, ott is kevés maradék landol a kukában. És a komposztálás is egy jó megoldás lehet a hulladékok újrahasznosításában – mondta Barla Ibolya.

– Igyekszünk úgy főzni, hogy az belátható időn belül elfogyjon. Így az ételeket frissen fogyasztjuk és maradékokat sem kell kidobni. Emellett tudatosan megtervezzük a heti menüt is, így a bevásárlásokat is. Nem állítom, hogy egyáltalán nem keletkezik nálunk élelmiszer-hulladék, de igyekszünk erre figyelni, hiszen ez így gazdaságos számunkra – árulta el Bognárné Barta Hajnalka.

Az élelmiszer-pazarlás nem csupán társadalmi, hanem egyben környezetvédelmi probléma is. Amikor élelmiszert dobunk ki, a megtermeléséhez, szállításához és csomagolásához felhasznált összes energia és víz is veszendőbe megy.

Kezdőkép: Albert Péter