A koronavírus járvány világszerte változtatja meg az emberek életét: óriási gazdasági hatásai vannak, amit mindenki érezhet környezetében, lakóhelyén, munkahelyén. Hatvanban ez számszerűsítve azt jelenti, hogy az idei városi költségvetés egymilliárd forint mínusszal indul. Így, a teljes költségvetés egynegyede hiányzik a kialakult gazdasági helyzet és a kormányzati elvonások miatt. A városvezetés korábban is ekkora hiánnyal tervezett az iparűzési adó bevételek kiesése miatt, ugyanakkor a kormánynak is több olyan intézkedése volt, ami növelte ezt az összeget. Tavaly év végén jelentették be, hogy elengedik a kis- és közepes vállalkozások iparűzési adójának egy részét, ami Hatvanban újabb 260 millió forint kiesést okozott a költségvetésben. Ugyanakkor már megjelent a kormányrendelet, hogy a 25 ezer fő alatti települések az év során, két részletben visszakaphatják ezt az összeget a NAV által.

– Rendkívüli időszakot élünk, amely során 1 milliárd forint mínusszal kell szembenéznünk. Ezt a mínuszt külső körülmények okozták, nekünk ehhez kell alkalmazkodunk. Más városokban nagyon szigorú intézkedéseket vezetnek be, sokan elbocsájtásokban gondolkodnak. Hatvanban a városi cégekben és intézményekben 580 ember dolgozik. Tudjuk, hogy egy ilyen helyzetben még inkább fontos a munkahely, éppen ezért mi nem bocsájtunk el senkit. Nem akarjuk, hogy hatvani családok még nehezebb helyzetbe kerüljenek ezáltal. Ugyanakkor azt a sokszínű és komoly szolgáltatást, amit a város nyújt, csökkenteni kell, mert csak így tudjuk kigazdálkodni a hiányzó összeget. De ez az időszak nem csak a túlélésről szól, hanem egy jövőképet is fel akarunk vázolni. Ezért a költségvetésbe bevezetünk egy új sort, amiről a hatvaniak döntenek majd, mire használjuk fel – részletezte a polgármester.

Horváth Richárd kitért rá: nem először vonják be a hatvaniakat a várost érintő fontos kérdésekbe, hiszen a Hatvani Konzultáció során is megkérdezték, hogy milyen irányba fejlődjön a település, és a válaszokat szem előtt tartva hozták meg az intézkedéseket. A költségvetési tárgyalások és egyeztetések még mindig zajlanak, a teljes költségvetést februárban fogadják el.