Idén július tizedike körül kezdték meg a magyar dinnyéket szüretelni, elsőként Baranya és Békés megyében érik, utána Tolnában és a heves-jászsági körzetben, végül a szabolcsi-hajdúsági térségben. A hazai görögdinnye 70 százalékát Magyarországon értékesítik, 30 százalékát pedig exportpiacokon. Ráadásul az utóbbi hetek időjárása, valamint a nagy hőség egyáltalán nem ártott a gyümölcsnek, a termelők kiváló minőségre számítanak. – A kora nyári hűvös időjárás 5-10 nappal késleltette a magyar dinnye piacra dobását, de később a nagy meleg nagyon jót tett a termésnek. Minden dinnyés szakaszolja az ültetéseket, hogy folyamatosan el tudják látni a piacot szeptemberig, a kánikula miatt azonban összecsúsztak az érési folyamatok. Ezért hirtelen nagy mennyiségű gyümölcs jelenik meg a piacon, ami azonban hiánypótlásnak is felfogható, mert más gyümölcsökből mint például barackokból jóval kevesebb termett az idén – részletezte Simon Attila mezőgazdasági szakértő.

Javában tart a dinnyeszezon – YouTube

Idén hazánkban mintegy 3500 hektáron termesztenek görögdinnyét, és mintegy 150-160 ezer tonna termés várható. Az átlagos dinnyefogyasztás 12 kg/fő/év, ami az idei elhúzódó melegebb időjárás miatt akár két kilogrammal is emelkedhet.

A fogyasztói szokások terén folytatódik az elmúlt években jellemző tendencia, a legkeresettebbek a 4-8 kg közötti görögdinnyék, de igény van a nagyobbakra is, amiket a piacokon és üzletekben esetenként szeletelve, akár hűtve is kínálnak. Ugyancsak folyamatosan nő a magszegény dinnyék kedveltsége, már a teljes dinnyemennyiség ötöde ilyen: ezekből leginkább a fekete héjú érhető el, de a csíkos változat is terjed.