A kommunista diktatúrák áldozatairól emlékeztek meg az újhatvani templomban. Február 25-én, 75 évvel ezelőtt a szovjet hatóságok letartóztatták, és a Szovjetunióba hurcolták Kovács Béla országgyűlési képviselőt, a Független Kisgazdapárt főtitkárát. Minden évben – 2001 óta – ezen a napon megemlékeznek a kommunizmus áldozatairól.

Horváth Richárd polgármester a megemlékezésen azt mondta: mint minden szélsőséges ideológia, a kommunizmus is rettenetes események és felfoghatatlan emberi bűnök melegágya volt. – Kovács Béla mártíromsága akár áldozatnak is tekinthető, hiszen letartóztatásával kezdődött el az a több mint 40 évig tartó folyamat, melyben a regnáló „Párthatalom” hol durvább, hol éppen a kor szelleméhez finomított eszközökkel némította el, félemlítette meg mindazokat, akik kritizálni merészelték uralmukat, működésüket – fogalmazott. – 1945 és 1980 között több mint 70 000 embert börtönöztek be Magyarországon. A háborús bűnösöket nem számítva az 1956-os megtorlás áldozataival együtt 714 embert végeztek ki. A Szovjetunióba, munkatáborokba hurcoltak száma megközelítette a százezer főt. Ezekre az áldozatokra gondolunk ma, előttük hajtunk főt. Jól ismerjük itt Hatvanban is Lukács Perbált és Kriszten Raffael atya és ferences szerzetes társaik elhurcolását, elítélését és a Gulágra történő deportálását – mondta.

A megemlékezésen kiemelte: szélsőséges ideológiák azonban jobb és a baloldalon egyaránt a mai napig léteznek és kísértetként járják be Európát. És ahol járnak, ott pusztítják a lelket, szellemet, pusztítják az igazságot, a becsületet, pusztítják az értéket, a valódit és az igazat. – Viharos időket élünk, amelyben „elkélne” a bölcsesség, a tisztánlátás és a jószándékú egymás felé fordulás. De a világ éppen nem egymás felé, hanem egymás ellen fordulni látszik. A szomszédunkban ma is borzasztó, emberéleteket követelő, törvénytelen háború dúl! Újabb példája annak, hogy egy szélsőséges ideológia hogyan mérgez meg egy egész rendszert, míg el nem jut odáig, hogy akár a szomszédját is megtámadja óriási túlerejének biztos tudatában, nem törődve azzal, hogy hányan vesztik életüket, hány anya siratja majd elvesztett gyermekét, vagy éppen hány gyermek nő majd fel árván egy szomorú, lebombázott világban – fogalmazott.

Az áldozatok emlékére tartott szentmisét Kecskés Attila atya celebrálta. Mint mondta, habár a kommunista diktatúra áldozataira emlékezünk ezen a napon, ám az elmúlt napok eseményei miatt ez az emlékezés tovább tágult, és az aggodalom is feszíti már szívünket. Éppen ezért a híveket is a békéért való imádkozásra szólította.

A megemlékezés a templom kertjében ért véget, ahol megkoszorúzták az emléktáblát, és gyertyát gyújtottak az áldozatok emlékére.