A Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság közleményében, mint fogalmaz: sokunk félelme, hogy egyszer arra érünk haza, hogy betörő járt az otthonunkban, értékes és kedves emlékeket őrző tárgyaink pedig eltűntek. Azt írják, hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy velünk ilyen nem történhet meg, pedig bárki válhat bűncselekmény áldozatává.

A hatóság Bűnmegelőzési Alosztálya hat lépésben szedte össze azokat a gyakorlati tanácsokat, amelyek betartásával megvédhetjük értékeinket.

A védelem tervezése:
Tapasztalatuk az, hogy a lakásbetörések döntő többségét ajtók, ablakok erőszakos kinyitásával követik el. Javasolják a lakások, lakóházak nyílászáróinak alapos szemrevételezését, biztonságuk felmérését.

A környezet vizsgálata:
Elsősorban azt kell megvizsgálni, van-e olyan tárgy az ablakok közelében, ami jó létra lehet egy betörő számára. A láthatóság érdekénen hasonlóképpen fontos a jó világítás, lehetőség szerint mozgásérzékelős lámpák használata célszerű.

A bejárat és a nyílászárók védelme:
A bejárat e betörés szempontjából a lakás legkritikusabb pontja. A lakótelepi lakásoknál jóformán ez az egyetlen behatolási lehetőség, de még a családi házaknál is az ajtó felfeszítése a legelterjedtebb módszer.

Elektronikai védelem, riasztók alkalmazása:
Míg a hívatlan látogató azon szorgoskodik, hogy bejusson lakásunkba, fontos, hogy a külvilág tudomására hozzuk, valaki jogtalanul akar behatolni az itthonunkba. Felszerelhetünk helyi szirénákat, zajkeltőket, ebben az esetben hívjuk fel szomszédok figyelmét a hang- illetve fényjelzés jelentésére. Másik megoldás az úgynevezett távriasztás.

Az otthonunkban tárolt értékek biztonsága:
Ha nem muszáj, ne tároljon otthon nagy mennyiségű készpénzt, nagy értékű, nem mindennap használatos ékszereket, kötvényeket, stb. Bízza ezt a bankra vagy alkalmazzon az értékek őrzésére széfet. Szintén nagyon fontos, hogy ismerje az értékeit, készítsen róluk értékleltárt, fényképeket.

Néhány alapvető magatartás szabály:
A lakást, kaput, azokat a nyílászárókat, amelyekre nincs rálátása, de könnyen behatolhatnak rajta (teraszajtó, függőfolyosóra nyíló ablak, ajtó) akkor is tartsák zárva, amikor otthon tartózkodnak.
Lakótársaival gondoskodjanak a megfelelő zárásról (lépcsőházak, közös tárolók, pincék). Végzettségét, címeit, családi állapotát ne tüntesse fel a névtábláján, elég a vezetéknév.
Idegeneket ne engedjen be a lakásba. Ha idegenek érkeznek váratlanul, értesítse szomszédait, hozzátartozóit, vagy kérjen segítséget a rendőrségtől a 112-es segélyhívó számon.
Ha hosszabb távollétre készül, feltétlenül értesítse azokat a személyeket, akikben megbízhat, és távollétéről lehetőleg ne tájékoztassa a nagyvilágot az interneten keresztül.

Hogy elkerüljük a nem várt lakásbetörést, érdemes számba venni a lehetséges biztonsági megoldásokat, és eldönteni, mekkora költséget tudunk szánni vagyonunk biztonságára, mennyi az elfogadható és a megfelelő biztonság.

Forrás: Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztály

Kezdőkep: Albert Péter (illusztráció)