Megszokott évi menetrend, hogy március és október utolsó hétvégéjén mindenki az óráit tekergeti, merthogy ez a két időpont Magyarországon a nyári időszámítás kezdete és vége.

Idén október 25-én hajnali 3 óráról 2-re fognak visszaállni a digitális órák, az analógokat pedig ennek alapján egy órával kell majd visszafelé tekerni. Magyarországon először a 20. század közepén, 1954 és 1957 között vezették be a tavaszi és téli óraátállítást elektromos kapacitási nehézségek miatt, majd eltörölték, és újra csak 1980-ban, energiamegtakarítási céllal tért vissza az emberek életébe. Ezzel ugyanis sokkal jobban kihasználhatók voltak a napfényes órák, és kevesebb áramot használtak.

A kétezres években azonban egyre élesebb vita bontakozott ki arról, hogy az óraátállítás mellett vagy ellen szól-e több érv. Az eredeti érv, az energiamegtakarítás mostanra gyakorlatilag megszűnt, mert a légkondicionálók korában nyáron már szinte nagyobb az áramfogyasztás, mint télen, jelenleg Magyarországon fejenként a megtakarítás évi 450 forint.

Emiatt napirendre került az óraátállítás európai eltörlése, de a  koronavírus-járvány vélhetően ezeket a döntéseket is a háttérbe szorította, így még nincs végleges törvénymódosítás ez ügyben.

Kezdőkép: Albert Péter/ archív