A novemberi testületi ülésen az adórendelet módosítása volt a kiemelt téma. Az évek óta romló gazdasági környezet, a szolgáltatások és a beruházások drágulása, és a markánsan növekvő infláció indokolta, hogy a javaslat napirendre került. A gazdasági nehézségek miatt az iparűzési adó bevétel százmilliókkal marad el a tervezettől. A költségek növekedése mellett a központi költségvetés is egyre több és több pénzt von el a hatvani büdzséből. A szolidaritási hozzájárulás bevezetése óta csaknem 8 milliárd Ft-ot fizetett be Hatvan ezen a jogcímen az államnak. A település bevételei csökkentek, míg a várost sújtó elvonások növekedtek, ebben a környezetben igyekezett Hatvan alacsonyan tartani az elmúlt 10-15 évben a hatvaniak terheit, azonban ez eddig volt fenntartható – erről beszélt Horváth Richárd polgármester.
A kommunális adó átlagosan 6000 forinttal emelkedik éves szinten, az építményadót sávosan növelik, az arányos terhelést szem előtt tartva. Az iparűzési adó, ami még mindig a legalacsonyabb a környéken, továbbra sem emelkedik. Új adónemet nem vezetnek be, a 70 év felettiek pedig továbbra is adómentesek maradnak. A jogszabály lehetőséget adna ettől jóval nagyobb mértékű emelésre is, azonban a kivethető adók maximum értékének a hatvaniak csupán az 55, illetve 61 százalékát érik el.
A Fidesz önkormányzati képviselője szerint van létjogosultsága az emeléseknek, azonban azok mértékét kifogásolta. Szabó Gábor javasolta, hogy a jövőben az önkormányzat minden évben emeljen adót az infláció mértékével megegyezően. A polgármester válaszul elmondta, az inflációkövető adóemelések az elmúlt három év válságokkal terhelt időszakában elviselhetetlen terhet jelentettek volna a hatvaniaknak. – A testületi ülésen felmerült a kérdés, hogy miért most kerül sor az adómérték módosítására. Senki sem örül annak, ha adót kell emelni, hiszen ez nem népszerű döntés, és nem célunk a vállalkozókat további terhekkel sújtani. Azonban az elmúlt évek eseményei, például a COVID-járvány, olyan helyzetet teremtettek, amelyben alaposan meg kellett fontolnunk a lépéseinket. Ha ebben a nehéz időszakban emeltük volna az adókat, sok vállalkozó nehezen tudott volna megbirkózni az új kihívásokkal. Éppen ezért ameddig csak lehetett, elhalasztottuk az emelést, figyelembe véve a város teherviselő képességét, hogy ezzel is segítsük a hatvani lakosokat és vállalkozókat – hangsúlyozta Horváth Richárd.
Az ülésen döntöttek a közvilágítás, valamint a térfigyelő kamerák üzemeltetéséről és karbantartásáról. Szó volt arról is, hogy kis mértékben változnak a kulturális intézmények és az uszoda belépődíjai is.