Szeptember megindulnak a régészeti ásatások Nagygomboson, ahol is a szakemberek egy igazán különleges és rendkívül fontos lelőhelyet tárnak fel. A munkálatok a Magyar Nemzeti Múzeum, a Dobó István Vármúzeum és Hatvany Lajos Múzeum összefogásával valósulnak meg. Az, hogy ezen a területen épített örökség van, az már korábban kiderült. A telek tulajdonosa egy csirkekeltetőt szeretett volna építeni a területen, ezért volt szükség előtte a feltárásra, így derült ki májusban, hogy értékes leletek vannak itt.

– A római kori lelőhelyet ássuk most meg. Van ott egy római kori őrtorony, de egy másik épületet is találtunk, aminek a funkciója egyelőre bizonytalan. Lehetett ez egy szálláshely a katonák számára, vagy egy raktár. Az ásatás során pedig kiderülhet az is, hogy mi történt ezen a helyen – mondta el Gál Andrea, a Hatvany Lajos Múzeum régésze.

Már a földfelszínen is találtak leleteket, de alig egy méter mélységig kellett leásni az újabb értékekért. Nem csak rómaiakat, hanem az azt megelőző korszakokból és szarmatáktól származó kerámiatöredékeket is találtak. Kökény Ferenc, a Hatvany Lajos Múzeum igazgatója szerint ez egy szenzációs felfedezés, ami nem csak a szakma, hanem Hatvan számára is kiemelkedően fontos, mivel a város múltjáról, az itteni történésekről, eseményekről tudhatunk majd meg többet a munka során.

A Hatvany Lajos Múzeum tavaly május óta területi múzeumnak számít, ami egy magasabb szintű szakmai besorolás, ennek köszönhető, hogy az intézmény már tud régészeti ásatásokat is végezni.

kezdőkép: illusztráció, archív