A Bajza gimnázium szervezésében Radnóti Miklósról emlékeztek meg Hatvanban, azon a településen, ahol 1944 nyarán megkezdődött a költő utolsó útja. A második munkaszolgálatát itt töltötte, majd innen vitték a szerbiai Borba, ahol embertelen körülmények között dolgozott egy rézbányában. A front közeledtével több ezer társával együtt indították el gyalogosan Magyarország felé. A halálmenet utolsó állomása az abdai tömegsír volt, ahol 1944. november 9-én kivégezték.
A megemlékezés a Nagy Endre Rendezvényteremben kezdődött egy rendhagyó irodalomórával. Az eseményen csaknem 250 nyolcadikos diák vett részt a város öt általános iskolájából. Az előadást Tóth Péter Lóránt versvándor tartotta, aki évek óta járja az országot Radnóti Miklós verseivel és emlékezetével. Számára nemcsak a költészet, hanem Radnóti emberi tartása is fontos üzenet a ma embere számára. – Radnóti Miklós úgy próbált túlélni ezen az úton, hogy a bóri noteszbe – amit egy szerb kertésztől vett meg lent a rézbányák mellett – írt tíz verset. Abban a két sorban, amíg hazagondolt, és még volt lehetősége összeszedni a gondolatait, megpróbálta kizárni a körülötte lévő földi poklot, és megteremteni a saját maga belső menyországát. Azt gondolom, hogy Radnóti befelé fordulására, csendességére nekünk is nagy szükségünk van erre a mai rohanó világban – részletezte Tóth Péter Lóránt.
A rendezvény célja az volt, hogy Radnóti Miklós költészete ne csupán tananyagként, hanem személyes üzenetként érjen el a fiatalokhoz – ezt már Veresné Kalcsó Krisztina, a Bajza igazgatóhelyettese mondta. – Szerettük volna közelebb hozni hozzájuk Radnóti költészetét, érzésvilágát az előadáson keresztül. Azt gondolom, hogy az irodalomórán nagyon sok mindent megtanulnak a gyerekek, sok verset elolvasnak, értelmeznek. De amikor egy művész beszél minderről, az egészen másképp hat a gyerekekben, és egész másképp élik meg Radnóti életének utolsó hat hónapjának történéseit – tette hozzá.
A program zárásaként a diákok közösen vonultak át Radnóti Miklós hatvani szobrához, ahol koszorút helyeztek el. A szervezők abban bíznak, hogy az élményszerű megemlékezés segít a fiataloknak mélyebben megérteni a történelmet, és továbbvinni Radnóti szellemi örökségét.