Sok babona köthető a mai naphoz. A 13 egy olyan szám, ami a kultúrában is sok helyen előfordul, lehet szerencsés vagy éppen balszerencsés. Ha pedig a naptárban ez a dátum péntekre esik, akkor még nagyobb misztikumot társítanak hozzá. A babona egy olyan hiedelem része, amihez berögzült cselekvés társul. Ilyen például, hogyha valaki pénztárcát ajándékoz, a szegénység elkerülése érdekében tesz bele egy érmét. A népszokások, néphagyományok szinte mindegyike is babonára épül elhárítás vagy éppen megteremtés céljából. – Ilyen még a fekete macska, a kéményseprő, vagy éppen a négylevelű lóhere szimbóluma. Ide kapcsolódhat továbbá, ha mondunk valamit, és szeretnénk, hogy beteljesüljön, lekopogjuk. Ezzel ugyanis erőt adunk neki, hogy ne szálljon el a szó. Az se mindegy hogyan tesszük ezt, bal kézzel, középső újjal, fán és alulról kell kopogtatni a babona szerint. Ezeknek az alapját, magyarázatát nem tudjuk, csak hiedelemként, babonaként vannak jelen a köztudatban – részletezte Simon Tamás, a Hatvany Lajos Múzeum néprajzkutatója.

És hogy miért vagyunk hajlamosak a babonára? Miért rezzenünk össze, ha fekete macskát látunk, vagy bal lábbal kelünk fel az ágyból reggel? Mindennek pszichológiai oka van. – Nagyon sok személyiségi tényezőtől függhet, például attól is, hogy ki mennyire aggodalmaskodó, szorongó a hétköznapokban. De egyfajta hitrendszer is, hogy ha valamit megcsinál vagy nem csinál, akkor történik valami vagy elkerül valamit. Az embereknek olyan beállítottsága van, hogy próbálja a szerencsét befolyásolni, és a kiszámítható dolgokat keresni, a kiszámíthatatlanokat pedig elkerülni – foglalta össze Nagy Eszter Jusztina klinikai szakpszichológus.

A szakember azt is hozzátette, hogy teljesen természetes, ha például a vizsgázók magukkal viszik a kabaláikat, mivel ezzel érzelmileg megtámogatják magukat. Azonban vannak olyan esetek, amikor a babonák, hiedelmek annyira eluralkodnak az életünk felett, hogy érdemes szakember segítségét kérni.

Kezdőkép illusztráció – Albert Péter