Római kori katonai vállalkozás, ókori krimi, udvari intrika és császári halál – ezek nem egy történelmi regény elemei, hanem egy Heves vármegyei ásatás felfedezései. A Hatvany Lajos Múzeumban tartott előadáson Mráv Zsolt ásatásvezető, Gál Andrea és Gutay Mónika régészek számoltak be a nagygombosi lelőhelyen feltárt leletekről, amelyek új megvilágításba helyezik a római birodalom egyik utolsó katonai vállalkozását.

Mráv Zsolt ásatásvezető elmondta, hogy a nagygombosi őrállomás régóta ismert helyszín, azonban a legújabb kutatás eredményei segítettek tisztázni annak római katonai jellegét, amit korábban sokan vitattak. – Tavaly nagy esemény történt Nagygomboson, elsősorban régészeti szempontból. Az ásatás során kiderült, hogy a helyszín valóban része volt egy olyan katonai vállalkozásnak, amelyet Valentinianus császár indított el a 370-es években. A kutatásunk legfontosabb eredménye, hogy a nagygombosi őrállomás kulcsszerepet játszott a birodalom egyik utolsó katonai akciójában, és végre meg tudtuk erősíteni a helyszín római jellegét – részletezte a Magyar Nemzeti Múzeum római koros régésze.

Az ásatás során kiderült: a tervezett katonai hálózat építése már a kezdetekkor félbemaradt, ahogy a Hatvan közelében fekvő őrállomás is sosem épült meg teljesen. A feltárás során a régészek bepillantást nyerhettek abba, hogyan dolgoztak a római hadmérnökök, hogyan tervezték meg az építkezéseket, és hogyan torkollott az ambiciózus vállalkozás végül császári halálba.

Gál Andrea régész a leletek között talált, különleges darabokat részletezte. – A legszámottevőbb leletek között bélyeges téglák, valamint egy római mázas korsó töredéke található, amely zöld mázzal van díszítve. Emellett egy kelta üvegkarperec és őskori edény darabjai is előkerültek, amelyek segítenek megérteni a térség történelmét – mondta Gál Andrea, hozzátéve, hogy a leletek további elemzése segíthet tisztázni a rómaiak és a szarmaták közötti kapcsolatokat.

A nagygombosi feltárás különlegességét az adja, hogy egy eddig vitatott múltú helyszín kapott egyértelmű történelmi és régészeti megerősítést. A leletek jelenleg restaurálás alatt állnak, de a munkálatok befejezését követően a Hatvany Lajos Múzeum kiállítótereiben is láthatók lesznek, új lehetőséget kínálva arra, hogy a látogatók testközelből is megismerhessék a térség ókori múltját.

Fotó: Albert Péter