Több iskolában és óvodában is megjelent a csókbetegségként ismert vírusos megbetegedés. A panaszok sokszor komolynak tűnnek: torokfájás, láz, nyirokcsomó-duzzanat, és akár máj- vagy lépnagyobbodás miatti hasi feszülés és fájdalom is jelentkezhet. A leggyakoribb kórokozó az Epstein–Barr vírus, de mostanában az adenovírusos fertőzések is megszaporodtak, a tünetek gyakran átfedésben vannak, így nehéz különbséget tenni közöttük. – A tünetek között szerepel, hogy nagyon fáj a gyerekek torka, hatalmasak lesznek a nyaki nyirokcsomók, de a testen más nyirokcsomó régiókban is megnagyobbodhatnak. Ezentúl elesett általános állapotúak, lázasak lesznek. Amit egy szülő nem fog tudni felmérni, de mi orvosok látjuk, hogy a májuk, lépük megnagyobbodik és be is gyulladhat – részletezte Schilck-Szabó Anna gyermekgyógyász.
A fertőzés nyállal terjed, nagyobbaknál jellemzően csókolózással, kisebbeknél közös poharakon, nyállal összefogdosott játékokon vagy akár bútorokon keresztül. Egy középiskolai osztályban például vízipipa használata után betegedett le szinte minden diák. A vírusos megbetegedések, így a csókbetegség megelőzése érdekében fontos a rendszeres kézmosás, a személyes tárgyak, poharak és evőeszközök megosztásának elkerülése, valamint a szoros kontaktus és csókolózás kerülése betegség esetén. Emellett ajánlott a jó higiénés szokások és a környezet rendszeres fertőtlenítése, hogy csökkenjen a vírusok terjedése.
Az adenovírusok most különösen gyakoriak. Ezek okoznak enyhe kötőhártya-gyulladást, hasfájást, hasmenést vagy laza székletet, így sokszor megtévesztően hasonlítanak a csókbetegségre.
A legkisebb gyerekeknél a betegség akár tünetmentesen is lezajlik, de a láz miatti kiszáradás komoly veszély lehet. Tinédzsereknél viszont gyakran súlyosabb a lefolyás: hosszabb gyengeség, elesettség jellemző. A diagnózist vérvizsgálat, szerológiai teszt, ultrahang vagy – adenovírus gyanúja esetén – székletminta segítheti. A kezelés minden esetben tüneti: pihenés, folyadék, megfigyelés. Orvoshoz fordulni akkor szükséges, ha a gyermek állapota látványosan romlik, besárgul, fáj a hasa vagy a láz nem csillapodik.
A legtöbb eset szövődmény nélkül gyógyul. A legfontosabb továbbra is a tünetek időben való észlelése, és az, hogy a szülők felismerjék, mikor van szükség orvosi segítségre. A csókbetegséget leggyakrabban az Epstein–Barr vírus okozza, de az adenovírusos fertőzések is egyre több gyereket érintenek, és a tünetek gyakran megtévesztően hasonlítanak. Az orvosok azonban szívesen segítenek a bizonytalan helyzetek tisztázásában is, a szülők bizalommal fordulhatnak hozzájuk, akár kérdéseikkel, akár amikor úgy érzik, már nem elég az otthoni ápolás.
Kezdőkép: illusztráció