A nyár jó lehetőségeket kínál a könnyű, egészséges táplálkozáshoz, hiszen a friss zöldségek, gyümölcsök változatosságával kényeztet. A nyári meleget, friss tápanyagokat azonban a baktériumok is kedvelik, így az élelmiszer eredetű megbetegedések is gyakoribbak. Szedlák Miklós György, az Albert Schweitzer Kórház osztályvezető főorvosa kiemelte: a nem megfelelően tárolt ételek között kórokozók tudnak megtelepedni, amelyek ételfertőzést okozhatnak, tünetei a fejfájás, hányinger, hasmenés és hasi görcsök is lehetnek.

– Az ételfertőzés legsúlyosabb tünete az általános gyengeség és nagymértékű folyadékveszteség a szervezet számára, melynek következménye kiszáradás, illetve toxikus állapot. Ezek az esetek kórházi ellátást, olykor intenzív terápiás kezelést, néha vese vagy májpótló kezelést is igényelnek – részletezte Szedlák Miklós György, az Albert Schweitzer Kórház osztályvezető főorvosa.

Hozzátette, enyhébb lefolyású 12 – 24 óra alatt elmúló görcsökkel járó hasfájdalom után nem szükséges az orvos felkeresése. Azonban, ha állapotunk romlik és akadályozott a tápanyagbevitel, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

A bajt megelőzhetjük, ha a hőségben fokozottan figyelünk a konyhánk tisztaságára és a higiéniai alapszabályok betartására. A nyers húson bármikor előfordulhat egészségre ártalmas baktérium, akár szalmonella is. Szeleteléséhez tartsunk külön vágódeszkát és kést, a használt eszközöket pedig azonnal mossuk el meleg, mosogatószeres vízben, így elkerülhető a fertőzéses megbetegedés.

Kezdőkép: archív