Az biztos, hogy 2025 nem az önkormányzatok éve lesz – írta posztjában Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke, közvetlenül a szövetség konferenciája után. Országosan komoly elvonásokkal kell szembenéznie az önkormányzatoknak ebben az évben: a növekvő szolidaritási adó mellett az iparűzési adóbevételüket sem tudják növelni egy tavalyi kormánydöntés értelmében, mert a többletet elvonja az állam. A gazdaság is rosszul teljesített, ezért ezek az adóbevételek is elmaradtak a várttól.
Gödöllő polgármestere arról számol be, hogy a települések az elvonások mellett, sajnos az állam által delegált feladatokra (óvoda, bölcsőde, szociális szolgáltatások) reálértékben kevesebb pénzt kapnak 2025-ben, mint 2024-ben.
Korábban az Infórádiónak adott interjújában külön kiemelte a szolidaritási adót: az eddigi 307 milliárd forintról ebben az évben 365 milliárdra emelkedik. Tehát ez azt jelenti, hogy csaknem 60 milliárd forinttal kevesebb bevétele lesz a hazai önkormányzati rendszernek. Nehéz helyzetben vannak a települések, mivel a lakosok színvonalas szolgáltatásokat várnak el, de az önkormányzat bevételei csökkenek, az élet pedig minden területen drágul.
Szókovács Péter gyöngyösi polgármester is a napokban írta meg: 1345 millió forint hiányzik ahhoz, hogy egyensúlyba hozzák a költségvetésüket. Vágner Ákos, Eger polgármestere nemrégiben arról posztolt, hogy megkezdik az intézményeik összevonását: az egri felsővárosi óvodákat, a belváros óvodákat, a kertvárosi óvodákat összevonják, a gyermekjóléti és bölcsődei igazgatóságot kettéválasztják és a bölcsődéket is az óvodákhoz csatolják. A szociális intézményükhöz pedig ezentúl hozzá fog tartozni a gyermekjóléti egység. Ehhez kapcsolódóan az egriugyek.hu oldalon arról írnak: 4 milliárd forintos hiánya van a városnak, így akár intézmény megszűntetés-összevonás, elbocsájtás és díjemelés is szükséges lehet ennek kezelésére.
Szücsné Posztovics Ilona szerint is rendkívül nehéz év vár az önkormányzatokra. Tatabánya polgármestere arról számol be: a helyi iparűzési adó bevétele idén 2,5 milliárd forinttal marad el a tavalyitól. Emellett további jelentős kormányzati elvonással sújtják őket: a Versenyképes Járások program keretében 600 millió forintos elvonásra számíthatnak, míg szolidaritási adójuk ebben az évben 500 millió forinttal nőtt, így 3,6 milliárd forint lesz. Tatabányán 4 milliárd forint hiányzik a költségvetésből.
Horváth Richárd a napokban írt arról, hogy Hatvanban 1,7 milliárd forintra lenne szükség, hogy a működésüket az eddigi színvonalon tudják tartani. A gazdasági stabilitáshoz pedig kénytelenek struktúrát módosítani.