A Mercedes-Benz Classic Csillagtúra 2025-ben immár tizennegyedik alkalommal indult útnak. A háromnapos oldtimer rendezvény idén Tokaj térségét járja be, érintve több nagyvárost is. A veterán járművek egyik kiemelt állomása Hatvan, ahol a sportcsarnok parkolójában gyűltek össze a résztvevők. A túrán főként harminc évnél idősebb Mercedes-Benz modellek vettek részt. A cél nem csupán az autók bemutatása, hanem a közösségépítés is, mindazok számára, akiknek szenvedélye a klasszikus autózás. Az járművek között egyetlen dízel volt megtalálható, egy 1954-es Panton. – Anno ez volt a szegény emberek Mercije – négyhengeres motorral, míg a gazdagabbak hathengereseket vettek, nagyobb karosszériával. A tető elhúzható, az talán egy kis különlegesség. Meg hát a saját kezünkkel építettük újra, nagyon rossz állapotból, a szívünk-lelkünk benne van – részletezte Végh Attila, az autó tulajdonosa.

A több mint száz induló között valódi ritkaságokat is látni lehetett, a felvonulás sztárja egy ikonikus modell, az 1954-es Mercedes-Benz 300SL volt. A négykerekűről, egy szakértő, az AutóSámán osztotta meg gondolatait. – Ez egy olyan autó, mintha egy másik világból jött volna. A háború után kilenc évvel gyártották – csővázra épült, sirályszárnyas ajtókkal, ezért is hívják gullwingnek. Kézzel hegesztették, a motorja közvetlen befecskendezéses, 250 lóerős volt már akkor. Eredetileg versenyautónak szánták, és ma is elképesztő értékekről beszélünk – egy példány félmillió eurónál kezdődik, a ritkábbak többszörösét is érhetik – fogalmazott Bertalan Gábor.

A túrán részt vevő autók között számos típus képviseltette magát – a ritka gyűjtői daraboktól a hétköznapibb, de gondosan felújított modellekig. A résztvevők közös célja, hogy megőrizzék és működés közben mutassák be ezeket a technikatörténeti értékeket. A rendezvény egyúttal lehetőséget teremt a márka múltjának és hagyományainak bemutatására is.

A Mercedes-Benz Classic Csillagtúra hatvani állomása idén is számos látogatót vonzott. A közönség testközelből ismerkedhetett meg az autóipar történelmének jelentős darabjaival. A szervezők célja, hogy a túra hozzájáruljon a műszaki örökség megőrzéséhez, valamint a klasszikus autózás kultúrájának fenntartásához.

Fotó: Albert Péter