Jelenleg van elég alma és zöldség a boltok polcain – mutatott rá a FruitVeB Magyar Zöldség – Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc kiemelte, az elmúlt egy évben 20-30 százalékkal gyengébb volt a burgonya, a hagyma, és a sárgarépa termés Európában, így Magyarországon is. Ezért várhatóan az alapvető zöldségfélék készletei nem tartanak ki májusig és átmeneti áruhiány is kialakulhat. – Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem lesz áru, hanem azt jelenti, hogy nem lesz akkora a kínálat, mint amekkora ebben az átmeneti időszakban az igény, ami értelemszerűen az árak emelkedéséhez vezet. Ezek a folyamatok már elkezdődtek. Ahogy fogynak az európai és a hazai készletek, úgy az árak emelkedésnek indulnak. Ez a folyamat, ha minden jól megy, akkor májusig, vagy június elejéig tarthat, hiszen akkor már jön az új termelésből az újburgonya, a gyökérzöldségek és a hagyma is megérkezik – mondta. 

Hozzátette, ha kedvező az időjárás és lesz kellő mennyiség a hazai zöldségekből és gyümölcsökből, akkor az árak is csökkennek majd. Azonban Apáti Ferenc azt is kiemelte, hogy jelenleg az almatermés mutatja a legrosszabb számokat Magyarországon. – Almából nagyon gyenge termést realizáltunk tavaly. Miközben az európai termés kifejezetten jó volt. Ezért úgy látszik, hogy a hazai almakészletek valamikor május tájékán elfogynak, vagy minimálisra csökkennek, ez azonban nem vezet ellátási zavarhoz. Hiszen Európai termelésből, leginkább a lengyel készletekből a hiányzó magyar áru pótolható lesz – részletezte.  

Apáti Ferenc hangsúlyozta, az alma ára várhatóan nem fog változni a következő pár hónapban. A gyümölcsök árát pedig továbbra is az fogja meghatározni, hogy milyen a termés. Kiemelkedő számokra nem lehet számítani a tavalyi aszályos időjárás következményei miatt, azonban, ha a tavaszi fagy nem teszi tönkre az idei termést, akkor közepes készletmennyiségre és kiegyensúlyozott árakra lehet majd számítani.

A zöldségekre nincs hatással a tavalyi nyár száraz időjárása, mert az idei csapadékmennyiség határozza majd meg az eredményességet. Így jó eséllyel, kiegyensúlyozott mennyiségű és minőségű áruk kerülhetnek a boltok polcaira.