Ma napközben legnagyobb számban a Duna-Tisza közén, Északi-középhegységben lehet intenzív záporokra, zivatarokra számítani. A csapadékrendszer súlypontja lassan keletebbre tolódik, de helyenként a Dunántúlon is számítani lehet újabb zivatarok kialakulására. A lassan áthelyeződő és egymást követő csapadékgócokból rövid idő alatt több helyen is várható 20-60 mm csapadék, de egy-egy helyen (leginkább az Alföld középső és északi, északnyugati része, Északi-középhegység) 60 mm feletti csapadékösszeg is valószínű. A középső és keleti országrészben a zivatarokhoz néhol nagyobb méretű jég és 60-80 km/h körüli szélroham is társulhat.
Az éjszakai órákban és pénteken napközben leginkább az ország keleti, északkeleti részén várhatók zivatarok, melyekhez ugyan kevesebb helyen, de társulhat felhőszakadás, és esetleg néhol viharos szél és jégeső is – adta hírül az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Néhány megyében és a fővárosban másodfokúra emelte a felhőszakadás miatti figyelmeztetést a meteorológiai szolgálat. Több járásban már a narancssárga riasztást is kiadták, ezeken a területeken a következő órákban arra kell számítani, hogy rövid idő alatt akár 50 milliméternél is több eső hullhat.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtök délelőtti tájékoztatása szerint a felhőszakadás veszélye miatt Budapesten és Pest megyében, valamint Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok és Nógrád megyében emelték másodfokúra a korábban kiadott veszélyjelzést. Az ország többi területén a felhőszakadás miatt továbbra is elsőfokú figyelmeztetés van érvényben.
Emellett a fővárosra és tíz megyére – Pest, Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg – a heves zivatar veszélye miatt is kiadták az elsőfokú figyelmeztetést.
Az európai időjárási vészjelző rendszer négy fokozatot különböztet meg. A zöld jelzés a különösebb felkészültséget nem igénylő helyzetet jelzi, a sárga a potenciális veszélyt hordozó jelenségeket. A narancssárga és a piros színű jelzés pedig veszélyt jelent.
A narancsszínű riasztás a második legmagasabb fokozat, a piros a legmagasabb. A narancs riasztás esetén kisebb területeket, a piros fokozatú riasztásnál az adott régió nagy részét érintő heves zivatar várható.
Piros riasztásnál fel kell készülnünk arra, hogy a rossz idő heves záporokkal és zivatarokkal érkezik: ez annyit jelent, hogy rövid idő alatt sok esőre, akár 20 mm átmérőjű jégdarabokat hozó jégesőre és 90 kilométer/órás sebességűnél is erősebb széllökésekre lehet számítani. Fontos, hogy ebben az időben az emberek ne tartózkodjanak a szabadban, kerüljék az öregebb fákat, gyengébb szerkezetű épületeket és az építkezéseket, a szél ugyanis tetőket bonthat meg, kicsavarhatja a fákat. Érdemes az autókkal is távol parkolni ezektől. Az autósokat a szakemberek arra figyelmeztetik, hogy az utakon hirtelen, nagy erejű széllökésekre és oldalszélre, illetve rossz látási viszonyokra lehet számítani. A szabadtéri tömegrendezvényeket a hatóságok bármikor leállíthatják – olvasható a katasztrófavédelem oldalán.