A pedagógusnap egy mozgóünnep, amit Magyarországon 1952 óta tartanak. Ebből az alkalomból gyűltek össze a köznevelésben dolgozók a Nagy Endre rendezvényteremben, ahol a Belügyminisztérium és a város elismeréseit adták át. Horváth Richárd polgármester azt mondta, a mai napig tisztán emlékszik tanáraira, akik végigkísérték gyerekkorát, és egyengették útját. Mint fogalmazott, ez a hivatás nem könnyű, ennek ellenére a hatvani pedagógusok rendszeresen bizonyítanak nekünk, a gyermekeknek és a szülőknek egyaránt. – Köszönöm a város és a közösség nevében, hogy vannak nekünk, és ilyen nehéz körülmények között is helytállnak. Biztosíthatom önöket arról, hogy mi mindig itt leszünk, mindig el fogjuk ismerni önöket, és a legnagyobb tisztelettel köszönjük, amit tesznek – hangsúlyozta a városvezető.
Ezt követően átadták a „Hatvany Irén kitüntető emlékérem – az ifjúságért” kitüntetést, amit olyan pedagógusoknak ítélnek oda, akik Hatvanban legalább 10 éve kimagaslóan és példaértékűen dolgoznak a gyermekekért.
Elsőként Cserkuti Szabolcs Antal posztumusz kapta meg a díjat, aki földrajz-testnevelés szakos tanárként a sport és a mozgás iránti szeretetet igyekezett átadni a fiatalabb generációnak. Laudációjában megfogalmazták, hogy összefogta és szervezte az ÚRKÁI sportéletét, számtalan kiemelkedő sporteredményt ért el tanítványaival megyei és országos szinten is. Aktívan részt vett a Hatvani Kosárlabda Klub életében, edzőként és az utánpótlás nevelés felelőseként sok fiatalt nyert meg a sportág számára. Szenvedélyesen szerette szülővárosát, felelősséget érzett a közösség összetartásáért, a hagyományok, értékek megőrzéséért. Mindezek mellett elkezdte összegyűjteni a város sporttörténetének hiányzó részleteit. A kitüntetést Cserkutiné Dér Mária vette át.
Hatvany Irén kitüntető emlékéremmel ismerték el Kovácsné Kiss Éva, a Bajza József Gimnázium pedagógusának munkáját, akinek az oktatási intézmény az egyetlen munkahelye, immár negyven éve. Meghatározó pedagógus egyénisége az iskolának mind szakmai munkája, mind a nevelőtestületben végzett közösségi tevékenysége alapján. Pályája során diákok ezrei köszönhetik neki, hogy nem csupán megismertette, hanem megszerettette velük a történelmet. Tanítványai minden évben megyei és országos sikereket érnek el tanulmányi versenyeken. Fontosnak tartja, hogy a diákok ne csak a könyvekből ismerjék meg a történelmet, hanem kulturális örökségünk által is. Emelt szintű csoportjainak és osztályainak tematikusan összeállított terv alapján szervez tanulmányi kirándulásokat. Osztályfőnökként arra ösztönzi tanulóit, hogy a legjobbat hozzák ki magukból. A tanítás mellett mentortanárként pedig rendszeresen segíti a pedagógus pályára készülőket. Mindezek mellett emelt szintű vizsgáztatói feladatokat lát el történelemből és társadalomismeretből. – Amikor hozzánk, a gimnáziumba bekerülnek a diákok, még gyerekek. Fantasztikus érzés, amikor négy év múlva gyakorlatilag kész felnőttként búcsúztathatjuk őket. Nagyon hálás vagyok a sorsnak, hogy negyven éve azt tehetem nap, mint nap, amit tiszta szívből szeretek végezni – részletezte Kovácsné Kiss Éva.
A rendezvényen több köznevelésben dolgozót is díjaztak, munkájukat tárgy és pénzjutalommal ismerték el. Átadták a Pedagógus Szolgálati Emlékérmeket, valamint elismerték a nyugdíjba vonulókat a Hatvanban végzett pedagógiai munkájukért. Gratuláltak továbbá Halmosné Vincze Szilviának és Káliné Kovács Andrea Évának, akik korábban Miniszteri Elismerő Oklevelet kaptak. Kiosztották a díszdiplomákat is, Gyémánt oklevelet vehetett át Pálné Vass Mária Lujza, Széplaki Sándorné és Széplaki Sándor.
Az ünnepség végén műsort adott Agárdi Szilvia Szenes Iván-díjas énekesnő, aki egy tehetségkutató verseny után lett országszerte ismert.
Fotó: Albert Péter