A 13. Hatvan Város Partnere Programon a hatvani vállalkozásokat díjazzák, de nem csak a kitüntetésekről szól ez a rendezvény. Olyan előadásokat, szakmai programokat szerveznek számukra, amik érdekelhetik, fejleszthetik őket. Horváth Richárd polgármester a város gazdaságáról beszélt. Volt itt világjárvány, rezsiválság, országos gazdasági visszaesés. Mind olyan kihívást generált, amikre komoly válaszokat kellett adni. Kitért rá: a mostani az eddigi legnehezebb helyzet, aminek hátterében több tényező áll. Magyaroroszágon gyakorlatilag nincs gazdasági növekedés, két éve nem nő az ipari termelés, az infláció pedig nagyon magas. Hatvan ipara az autóiparra épül, aminek teljesítménye 21 százalékkal csökkent, így még inkább érinti a várost ez a gazdasági nehézség.

Arról is beszélt, hogy központilag túlterhelték a várost: a szolidaritási adót 2017-ben vezették be. Ez az összeg folyamatosan nőtt, akkor az iparűzési adó 7 százalékát, mostanra pedig már a 34 százalékát kell fizetni.  Az eltelt időszak alatt összesen csaknem 10 milliárd forinttól esett így el a város. Horváth Richárd kijelentette: nem ért egyet azzal, hogy az állam elveszi ezt a pénzt, hiszen ezt itt termelik meg a vállalkozások, ezt pedig a városra kellene fordítani.  

Ahhoz, hogy a város továbbra is szabad és független maradjon, válságmenedzsmentre van szükség, csökkenteni kell minden kiadást, növelni kell a bevételt, szerkezeti átalakításra és munkaerő optimalizációra van szükség.  Mindezt azért kell megtenni, hogy biztosítsák a gazdasági stabilitást, a város szabadságát, függetlenségét, működőképességét. Ahogy fogalmazott: a legfontosabb, hogy mindig alkalmazkodni kell a kialakult helyzethez.

Bányainé Micski Marianna, a Vállalkozók és Országos Szövetségének Heves Vármegyei Szervezetének elnöke  szerint nem vett repülőrajtot a gazdaság. Mint fogalmazott, ők tényekből és adatokból dolgoznak, ezzel segítenek a vállalkozásoknak.  Szerinte egy miniszternek felelőssége van abban, ha azt mondja, hogy 2025 a siker éve lesz. Ha ezen kijelentések alapján erre épít egy vállalkozás, akkor annak hatalmas problémái lesznek. Kitért arra, hogy 2024-ben 35 ezer vállalkozás szűnt meg, soha nem volt még ekkora ez a szám. Beszélt arról is, hogy a VOSZ éppen az edukációban, felkészülésben segít.  Grafikonokon szemléltette azt is, hogy például míg Eger 71, Gyöngyös 66, addig Hatvan 86 százalékkal járul hozzá a megye jólétéhez.

Ékes Ákos, a K&H csoport vállalati üzletfejlesztési igazgatója a családi cégek jövőjéről beszélt. Mint rámutatott: a hazai cégek 40 százaléka családi cég. Ezek pedig körülbelül 30 éve vagy még régebben alakultak. Nehézségük, hogy egyszerre három helyen kell helytállni: a vállalatot, a tulajdonosi rendszert és a családot is menedzselni kell. A jövőjüket nézve jól látható, hogy a legtöbben, 84 százalékuk a családban maradjon a vezetőség, 12 százalék megőrzi a tulajdont, de külső vezetést választ és 3 százalék az, amit eladnak. A generációváltás pedig lehet sikeres, ehhez azonban időben, legalább 5-10 évvel előre el kell kezdeni a folyamatot.

A Hatvan Város Partnere Programot már 13 éve rendezik meg, ennek lényege, hogy Hatvan és az itteni cégek szoros kapcsolatot alakítsanak ki és tartsanak fenn egymással. A vállalkozások tesznek a városért, segítik a település előremozdulását, munkahelyeket biztosítanak, erősítik a lojalitást.  Horváth Richárd szerint az önkormányzat, a cégek és a civil szervezetek között létkérdés az együttműködés, hiszen ez az egyik alapja egy fenntartható, szabad és virágzó településnek.

Ezen a napon adták át a Hatvan Város Együttműködő Partnere díjat, amit olyan vállalkozások számára szavazzák meg, amik lehetőségeikhez, gazdasági erejükhöz képest sokat tesz a város gazdasági, infrastrukturális, sport, művelődési vagy nemzetközi kapcsolatainak fejlődéséért. Díjat kapott Békési Csilla, Bötös Renáta, a Floresti Kft., Molnár Enikő, a Rozmaring és Rozmaring Kft., a Svefém Ipari és Kereskedelmi Kft.,a Plastic 2000 Kft., a Sessanta Kft. és Szűcsi Krisztina.

„Az év vállalkozása” díjat Koros Attilának ítélték oda. MAMUT SOUND Rendezvénytechnika néven komplett rendezvénytechnika szolgáltatást kínál színpad, színpadfedés, világítástechnika, vetítéstechnika és hangosítás terén. Folyamatosan fejlesztett technikai eszközparkkal áll a megrendelők – kiemelten Hatvan – rendelkezésére. Tavaly az Öttusa Európa-, valamint a Világbajnokság hangosítását, közvetítését és helyszínhang kiépítését és üzemeltetését is ők végezték.  – Nagyon örülök neki, hatalmas megtiszteltetés és elismerés ez. Nem csak nekem, hanem a teljes csapatnak szól, hálás vagyok a munkájukért, az eredményeikért. Mindig arra törekszünk, hogy a maximálisat nyújtsuk minden területen – fogalmazott Koros Attila.

Több rendezvényszervező cég technikai partnereként országszerte, illetve több Európai országában, mint Csehország, Szlovákia, Ausztria, valamint Görögországból kap megrendeléseket.

Fotó: Albert Péter