Több mint négyezer darabos néprajzi gyűjteményt sikerült összeállítania Torday Emil kutatónak utazásainak köszönhetően. A világutazó történeteit Földessy Edina főmuzeológus mesélte el a Hatvany Lajos Múzeumban, a kultúra napjához kapcsolódóan. Torday Emil gyűjteményével Európa számos múzeumában találkozhatunk és szerencsére a Nemzeti Múzeumban is látható közülük néhány. A kutató 10 évet élt Kongóban az 1900-as évek elején. Barátságos jellemének és nyelvismeretének köszönhetően igazi barátságot alakított ki például a busongó királlyal, valamint olyan történeteket, mítoszokat is megismert, amelyekre addig nem derült fény. Utazásai során döbbent rá, hogy az ott élő népek körében az esztétika kérdése milyen fontos.

– Vannak olyan tárgyak, amelyeket véletlenül szerzett meg. Egyik alkalommal pende teherhordói mentek Torday előtt és egyikük megbotlott. Segíteni próbált neki, azonban csak az üstökénél sikerült elkapni a férfit. Ekkor látta, hogy az illető parókát hord, hiszen a kezében maradt. Egy körkérdést követően kiderült, hogy a csapatban mindenki parókát hord, mert a nőknek a hosszú haj tetszett – árulta el a főmuzeológus.

A kutató utazásainak 110. évfordulóját ünneplik ebben az évben, így egy nagyobb előadással is készülnek, valamint egy kiállítás is látható, amely azt a témát mutatja be, hogy Tordaynak milyen személyes kötődése volt a kutatott népekhez. A rendezvényen a Hatvany Lili Irodalmi Színpad diákjai több magyar költő versét is bemutatták.