Newtoni folyadék, vízszűrés, vegyész virágos kártyák – a Bajza Gimnáziumban ismét megrendezték a Kísérletbazárt. A diákok több tucat standon mutatták be egyszerű ám mégis látványos, otthon is könnyen elvégezhető kísérleteiket. A látogatók nemcsak nézhették, hanem ki is próbálhatták a kísérleteket, így például, hogy hogyan változik meg a vöröskáposztalé színe különböző anyagok hatására. A természetes indikátorként használt zöldség segítségével a savak és lúgok kémhatását vizsgálhatták. Himpelmann Jázmin tizedikes tanuló mutatta be a kísérletet, amely a legkülönbözőbb színeket varázsolta a kémcsövekbe. – Mi a vöröskáposztának a kémhatását tudjuk kimutatni ezzel a kísérlettel, ez egy természetes indikátor. A vöröskáposztalébe különböző anyagokat tettünk, például hipót, fertőtlenítőt, kólát és narancslevet. Attól függően változott meg a színe hogy mit tettünk bele, így tudtuk kimutatni, hogy lúgos vagy savas. Ha lúgosat teszünk bele, akkor kék vagy zöld lesz, ha pedig savasat anyagot használunk, inkább világos színt kapunk – részletezte a diák.
Az udvaron is kísérletek sokasága várta az érdeklődőket, akik láthattak egyebek mellett sörösdoboz roppantást, kétütemű motort, és megszólaltathattak üvegpoharakat. A bajzások szemléltették nekik továbbá a centrifugális erőt és bemutatták a szögtükrözést is. Sedenszki Hanga Annának, a hatvani sportiskola másodikos tanulójának a levegőben hasító palackrakéta tetszett leginkább. – Meglepetésszerűen ért, hogy ilyen nagyot pukkant, amikor kilőtték a palackot, de nagyon tetszett ez a kísérlet – mondta.
Az eseményen száz diák mutatott be kísérleteket, a látogatók száma pedig ezer fölé emelkedett. A szervezők szerint ez is bizonyítja, hogy a tudomány nemcsak fontos, de vonzó is lehet, ha élményszerűen adják át. Kiss Judit, a természettudományos munkaközösség vezetője szerint a tanárkollégák együttműködése kulcsfontosságú volt a sikerhez. – Kollégáinkkal az a célunk, hogy népszerűsítsük a természettudományokat. Úgy látom, hogy programunk nagy sikernek örvend itt a kistérség általános iskoláiban. Jelenleg 100 diákunk kísérletezik, és körülbelül ezer látogatónk volt a mai délelőtt folyamán. Nincs attól nagyobb öröm, amikor azt halljuk vissza, hogy otthon is szeretnék elvégezni a kísérleteket, amiket itt láttak – fogalmazott.
A látogatók idén kipróbálhatták még azt is, hogy hogyan viselkedik a newtoni folyadék, mi történik a tejben az ételfesték és a szappan találkozásakor, vagy hogyan működik a Tesla-gömb. A fénytani kísérletek színes lézerek és prizmák segítségével mutatták be a törés és visszaverődés jelenségeit, a hologram pedig a háromdimenziós képek világába engedett betekintést. A kémiai és fizikai jelenségek mellett pedig a Bosch és a MATE interaktív bemutatói is gazdagították a programot.
Fotó: Rozgonyi Dezső



































