A tanulók reggel nyolc óra előtt még a telefonon mutatták egymásnak a legfrissebb történéseket a Kossuthban. Az első tanítási óra megkezdése előtt azonban le kellett adni a mobilokat és okosórákat. Névsor szerint haladva, mindenki egyesével vitte ki azokat becsomagolva, névvel ellátva a tanári asztalra elhelyezett dobozba. Ezt követően pedig az okoseszközöket a tanári szobában egy zárható szekrényben különítették el. Az új rendelet, amely szeptember 1-jén lépett hatályba, ugyanis nem teszi lehetővé, hogy az oktatási intézményekben telekommunikációs eszközöket használjanak a fiatalok. Polonkai Zoltánné, az iskola igazgatója elmondta: a tanulók tiszteletben tartják az új szabályt. – Nagy változást nem jelent, mivel eddig is szabályozva volt a telefonhasználat. Bár idáig nem szedtük össze, de ugyanúgy kikapcsolt állapotban kellett tartani a táskákban. Akitől mégis elvették a telefont, annak csak a szülei vehették át. Ez visszatartó erő volt, és nem tapasztaltuk, hogy visszaélnek vele a diákok. Mióta rendelet szabályozza, azóta összegyűjtjük, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy kevesebben hoznak telefont az iskolába – részletezte Polonkai Zoltánné.
A Kodályban már 2018 márciusában házirendben szabályozták a mobiltelefonok használatát. Így az okoseszközöket rögtön az iskolába érkezéskor ki kellett kapcsolni. Ezt követően az első tanóra előtt az osztályfőnökök által kijelölt telefonfelelősök összeszedték azokat egy kosárba, majd elzárva tartották a tanulók távozásáig. Az oktatási intézmény igazgatója akkor úgy nyilatkozott: erre azért volt szükség, mert sok esetben a diákok szünetekben nem egymással játszottak, beszélgettek, hanem a mobiljukat nyomkodták. Jagodics István hangsúlyozta, hogy már több mint hat éve gördülékenyen működik náluk ez a rendszer. Az okostelefon oktatási célokra azonban továbbra is használható. – Nem véletlenül vezettük be az országban először a telefon stopot, ami akkor nagy visszhangot keltett a médiában. Azt azonban szeretném hozzátenni, amennyiben a pedagógus oktatási célokra szeretné használni a tanulókkal a telefont, ezt megteheti. Ilyen esetben a telefonfelelős felviszi a terembe a készülékeket, majd óra után leadja azokat a portára – foglalta össze az igazgató.
A rendelet nem csak a diákokra vonatkozik, a tanárok telefonhasználatát is szabályozza. Ennek értelmében a pedagógusok nem használhatják privát célokra a telefonjaikat a tanítási órákon.
Fotó: Albert Péter