Ismét megtelt a Dali nagyterme, ezúttal idősebb korosztály tagjaival. Tizenegy csapat, kilenc település képviseletében érkezett, hogy közösen emlékezzenek meg Jókai Mór születésének 200. évfordulójáról, és egy játékos vetélkedőn tegyék próbára tudásukat a nagy magyar íróról. A programot immár negyedszer rendezték meg, legutóbb Petőfi Sándor jubileuma volt a témája a találkozónak.
Horváth Richárd polgármester is köszöntötte a jelenlévőket. Mint mondta, az ilyen alkalmak túlmutatnak az irodalmon, a közösségek erejét is megmutatják. – Szeretném hangsúlyozni, hogy Hatvanban nagyon büszkék vagyunk a nyugdíjasainkra és az aktívan működő klubokra. Úgy gondolom, ez az aktivitás a mentális egészség megőrzésének alapja. Programjaik sokszínűek, és ezekkel viszik városunk jó hírét az országban, sőt a nagyvilágban is – fogalmazott a városvezető.
A résztvevők egy összetett, három részből álló vetélkedőn bizonyíthatták felkészültségüket. A kérdések között szerepelt például, hogy milyen álnéven írt Jókai, mikor találkozott először Laborfalvy Rózával, vagy mit mondott felesége a miskolci színház megnyitóján. A versenyzők izgatottan, ugyanakkor örömmel készültek a megmérettetésre. – Remélem, hogy az első három hely valamelyikén végzünk majd, felkészülten érkeztünk. Nagyon sok mindent tudunk, imádjuk a magyar írókat, költőket, és bízom benne, hogy sikeresen szerepelünk – mondta Rémán-Fekete Mária.
A vetélkedő minden feladata Jókai Mór munkásságára épült, nemcsak az életútjára, hanem regényeinek szereplőire és motívumaira is. A program összeállítója külön figyelt arra, hogy változatos, mégis jól követhető feladatsor készüljön. – Jókai a romantika legnagyobb hazai képviselője, ugyanakkor a realizmus is megjelent műveiben. A kérdéssort ezekre a témákra építettem: az első rész általános tudásra, a második rész villámkérdésekre épült, a legismertebb műveiből válogattam szereplőket, helyszíneket, eseményeket. A harmadik forduló pedig egy irodalmi keresztrejtvény – ismertette Karácsony Jánosné főszervező.
A megmérettetés célja nem a győzelem volt, hanem a közös élmény és a tartalmas együttlét. A csapatok közösen készültek, és sokan visszatérő résztvevőként tértek vissza – mondta Berkes Jánosné, a Liszt Ferenc Vasutas Nyugdíjas Klub elnöke. – Már szinte csak ismerős arcokkal találkozunk, ezek a programok igazán összekovácsolják az embereket. Nagy öröm, hogy ennyien részt vesznek, és bízom benne, hogy a résztvevők is örömmel készültek erre a napra. Itt nem a tudás számít igazán, hanem az együttlét és az, hogy jól érezzük magunkat – fogalmazott.
A program végén minden csapat emléklapot és ajándékot vehetett át. A rendezvény ismét bebizonyította, hogy az irodalom nemcsak tanít, de össze is köt – közösségeket, embereket és élményeket.
Fotó: Albert Péter
















