Nyáron kevés olyan hely van, ahol nem üzemel légkondicionáló, az autóban, a tömegközlekedésen, a munkahelyen, egyre többen pedig már otthonukban is használják a berendezést. Érdemes azonban pár tanácsot megfogadni annak érdekében, hogy a hűvös szobában is megőrizzük egészségünket – erre hívta fel a figyelmet Déry Károly háziorvos. – Ajánlott, hogy 5-8 foknál ne legyen alacsonyabbra állítva a berendezés, mint a kinti hőmérséklet, így jobban tud alkalmazkodni szervezetünk a különbséghez – részletezte.

A levegő páratartalma is csökken a helyiségben, amikor üzemel a légkondi. Így a száraz levegő miatt felsőlégúti, allergiához hasonló kellemetlen érzések alakulhatnak ki. – A kivezető csövön a vízpára kicsöpög, ezáltal a szoba klímája szárazabb lesz. Érdemes törekedni arra, hogy ezt megoldjuk például párásítással vagy gyakori szellőztetéssel. Utóbbit a reggeli és esti órákban célszerű megtenni, amikor még hűvösebb a levegő odakint – foglalta össze a szakember.

Déry Károly arra is felhívta a figyelmet, hogy érdemes a klímaberendezést tisztíttatással rendszeresen karbantartani. Olyan baktériumok telepedhetnek meg ugyanis a szerkezetben, mint a Legionella, amely tüdőgyulladáshoz hasonló megbetegedéshez vezethet. Okozhat továbbá rossz közérzetet, levertséget vagy bélrendszeri tüneteket is. Előfordulhat még az úgynevezett klímareuma, ha a hideg levegő közvetlenül a testünket éri. Mivel összehúzódnak az erek, rosszabb a szövetek vérellátása, így ízületi panaszok jelentkezhetnek. Déry Károly hangsúlyozta, hogy panaszainkkal érdemes háziorvosunkhoz fordulni, hogy kiderítse, a klíma vagy baktérium okozza azokat.

Kezdőkép: archív