Hogyan működik egy aggregátor?

Az aggregátor nagyon hasznos masina, amely számos helyzetben jó szolgálatot tehet. A lakossági áramfogyasztás túlnyomó többsége hálózati áramfogyasztás, azonban előfordul, hogy nincs bevezetve az áram, vagy nincs ipari áram, nekünk pedig épp erre lenne szükségünk.

Ilyenkor nagy segítség egy aggregátor, amely önállóan is képes áramot termelni. Lényegében egy mini robbanómotoros erőműről van szó, amely általában benzin vagy dízelolaj felhasználásával állít elő elektromos áramot. A hagyományos erőművekhez hasonlóan egy aggregátor is mozgási energiát konvertál át elektromágneses energiává.

Az aggregátorok legfontosabb jellemzői

A megfelelő gép kiválasztásához több paramétert is figyelembe kell vennünk. Ezek a következők:

  • Teljesítmény: A teljesítmény az egyik legfontosabb paraméter. Gondoljuk végig, milyen teljesítményű fogyasztókat akarunk üzemeltetni, és ahhoz szabjuk a megvásárolandó aggregátor teljesítményét.
  • Feszültség: Az aggregátorok kétféle feszültséget képesek előállítani. Az egyik a leggyakrabban használt 230V, a másik a 400V, azaz az ipari áram.
  • Kivitel: Kivitel szempontjából szinkronos és aszinkronos gépeket különíthetünk el egymástól. A két kategória különféle fejlettségi szintet képvisel. A szinkronos gépek fejlettebbek, folyamatos, stabil feszültséget képesek szolgáltatni, viszont drágábbak. Az aszinkronos gépek olcsóbbak, viszont ingadozhat a biztosított feszültség.
  • Élettartam: Az élettartam szintén nem elhanyagolható szempont. Amennyiben csak alkalmi használatra kell az aggregátor, elég egy olcsóbb modellt választani, amely valószínűleg néhány száz órás üzemidőre van tervezve. Ezek hátránya, hogy sok esetben nem szervizelhetők. A drágább, jobb minőségű gépek ezzel szemben több ezer óráig is képesek üzemelni a golyóscsapágyaknak, illetve a felhasznált jobb minőségű anyagoknak köszönhetően. Bár drágábbak, a szervizelésük is megoldható, így nem kell aggódni, ha szükség van javításra.

Fotó: Zákány Szerszámház

Hogyan válasszunk aggregátort?

A megfelelő aggregátor kiválasztása sok mindentől függ. Az alábbiakban összefoglaltunk néhány jó tanácsot, amely segítséget jelenthet:

  1. Gondold végig, mekkora teljesítményű és milyen típusú fogyasztókat üzemeltetnél!

Nagyon nem mindegy, milyen fogyasztókkal kell számolni. Az első fontos dolog a teljesítmény: össze kell adnunk az egyes fogyasztók teljesítményét, így kapjuk meg a teljes fogyasztási értéket.

Mit értünk a fogyasztók típusán? Léteznek ohmos fogyasztók (pl. villanykörték, főzőlapok), indukciós fogyasztók (motoros barkácsgépek, fűnyírók stb.) és különleges fogyasztók (pl. szivattyúk, betonkeverő).

Ha csak ohmos fogyasztókat, illetve kisebb indukciós fogyasztókat használunk, jó lehet egy aszinkronos masina. Minden más esetben inkább egy szinkronos gépet ajánlunk.

  1. Méretezd felül a teljesítményt!

Sok gép indításkor jóval nagyobb teljesítményt vesz fel, mint menet közben. Ilyen például egy szivattyú vagy egy betonkeverő. Bár az aggregátorok a névleges teljesítménynél rövid időre képesek magasabb teljesítményt leadni, érdemes két-háromszorosan túlméretezni az aggregátor teljesítményét, hogy ne terheljük túl.

  1. Ha teheted, ne spórolj!

Itt is igaz, hogy több pénzért jobb minőséget, hosszabb élettartamot és megbízhatóbb működést kapsz cserébe. Ha megteheted, válassz egy jobb minőségű terméket egy komoly gyártótól, így elkerülheted a kellemetlen meglepetéseket.

Ha további kérdésed van, irány egy megbízható barkácsáruház! A Zákány Szerszámház munkatársai profi szakértelemmel várnak! A holnapon megtalálod az elérhetőségüket, illetve remek minőségű termékek közül is válogathatsz.