Június elején három esetben is megszólaltak a szén-monoxid-érzékelők: Gyöngyösön és Egerben is egy-egy fürdőszobában működő vízmelegítő okozott problémát. A lakók az érzékelő jelzésének köszönhetően időben elhagyták a lakásokat, így ezúttal nem történt baj. A tűzoltók azonban kimutatták a halálos gáz jelenlétét, a mérgezés veszélye tehát nyáron is valós.
Idén eddig 16 szén-monoxid-gyanús esethez riasztották vármegyénk tűzoltóit, ezek közül hét a tavaszi-nyári időszakban történt. A problémát gyakran az okozza, hogy egy lakás átalakításakor megszűnik a természetes szellőzés. A jól szigetelt nyílászárók, a hiányzó légbevezetők és a páraelszívók működése mind hozzájárulhatnak a szén-monoxid felgyülemléséhez. – Nyílt égésterű gázkészülékek, vízmelegítők működésekor is keletkezhet szén-monoxid, márpedig meleg vizet egész évben használunk. Gyakori, hogy átépítésnél megszüntetik a konyhai, fürdőszobai szellőzőnyílásokat, szellőzőrácsokat. Ha jól szigetelnek az ajtók és ablakok, nincsenek légbevezetők, a nyílt lánggal működő vízmelegítő működés közben elhasználja a szoba levegőjét. Ha nincs szellőzés, szén-monoxid keletkezik – részletezte a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
Nagy Csaba arra is felhívta a figyelmet, hogy a gáz már nagyon kis koncentrációban is halálos lehet. Mint mondta: a szén-monoxid kialakulását minden olyan épületgépészeti megoldás elősegítheti, amely megváltoztatja otthonunkban a levegő áramlását, ilyen lehet egy páraelszívó vagy mobil klíma is. A legbiztosabb megoldást az állandó és automatikus légbevezetés jelenti. Mindezek mellett azt is hangsúlyozta, hogy a nyílt lánggal működő vízmelegítőt évente egyszer ellenőriztessük szakemberrel, átalakításnál pedig ne szüntessük meg a fürdőszobai szellőzőnyílásokat. Ha nyílt lánggal működő készülékünk van otthon, akkor mindenképp szerezzünk be szén-monoxid-érzékelőt, ez ugyanis életet menthet.