A kommunista diktatúrák áldozatairól emlékeztek meg az újhatvani templomban. Február 25-én, 78 évvel ezelőtt a szovjet hatóságok letartóztatták, és a Szovjetunióba hurcolták Kovács Béla országgyűlési képviselőt, a Független Kisgazdapárt főtitkárát. Minden évben – 2001 óta – megemlékeznek a kommunizmus áldozatairól.
Az ő emlékükre tartott szentmisét Kecskés Attila atya celebrálta. Mint mondta, a bűnt el kell ítélni, a bűnöst szembesíteni kell tettei következményeivel és súlyával, de a büntetést Istenre kell bíznunk. A plébános beszélt továbbá a megbocsátás fontosságáról, majd a híveket a békéért való imádkozásra szólította.
Horváth Richárd a megemlékezésen úgy fogalmazott: Lenin, Sztálin, Mao Ce-tung és elvtársaik, hazánkban Rákositól Kádárig mindannyian egy kizsákmányolástól, elnyomástól mentes társadalomról meséltek. A kommunizmus nevében azonban vak engedelmességet követeltek az uralmuk alá vetett nemzetektől, emberektől, akiknek egyetlen, megismételhetetlen életük ment rá homályos hatalmi és ideológiai rögeszmékre. Mint mondta, 1945 és 1980 között több mint 70 ezer embert börtönöztek be Magyarországon. A háborús bűnösöket nem számítva az 1956-os megtorlás áldozataival együtt 714 embert végeztek ki. A polgármester hangsúlyozta, hogy emlékeznünk kell azokra, akik életükkel fizettek a kommunizmussal való szembenállásukért, a megkínzottakra, bebörtönözöttekre, kitelepítettekre, valamint azokra a honfitársakra, akik megjárták a magyar vagy szovjet munkatáborokat. Kiemelte, hogy jól ismerjük itt Hatvanban Lukács Pelbárt és Kriszten Raffael atya és ferences szerzetes társaik elhurcolását, elítélését és a Gulágra történő deportálását, a hatvani vasutasok hősies kiállását.
A városvezető részletezte, hogy a kommunizmus tanulságai kijelölik, mi az, ami soha, semmilyen módon nem történhet meg újra. Emlékeztet bennünket arra, hogy milyen, amikor a szabad gondolkodást és az igaz szót megtorolják, amikor az egyetlen út a hatalomnak való megfelelés marad. – Mi, itt Hatvanban az elmúlt években sokat dolgoztunk azért, hogy megőrizzük a szabad működésünket, hogy elkerüljük a kiszolgáltatottságot. Együtt, összefogva határoztuk meg közös értékeinket, amelyek vezetik döntéseinket. A nehéz időszakban ez segített át minket, és erre támaszkodunk a jövőben is. Mi, hatvaniak megértettük a múlt tanítását, hogy felelősek vagyunk a jelenért és a jövőért – fogalmazott a polgármester.
A megemlékezés végén a templom kertjében megkoszorúzták az emléktáblát, és gyertyát gyújtottak az áldozatok emlékére.
Fotó: Albert Péter


























